krémleves
Fotó: Unsplash

Habarás vagy rántás? Ezért nem mindegy, hogy főzés közben melyiket alkalmazzuk

A főzelékek vagy különböző levesek készítésénél elengedhetetlen a megfelelő sűrítési módszer. Nem mindegy azonban, hogy rántást vagy habarást készítünk, hiszen a kettő, bár hasonlónak tűnhet, egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket milyen ételhez használunk. szerencsére nem kell sokat kutakodnunk, míg választ kapunk a kérdésre: mikor kell rántást és mikor habarást készíteni? Mutatjuk, hogy mi a különbség a két főzési technika között.


A Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy szakértői szerint a magyar konyha előszeretettel alkalmaz különféle sűrítési módszereket, ezek közül is a legismertebb a rántás és habarás készítése. Míg a rántásnak egyetlen funkciója van, addig a habarásnak plusz célja is van. A sűrítés lényege, hogy a főzelék folyadéktartalmát csökkentsük, azaz, hogy minél sűrűbb ételt kapjunk.

Általában lisztet, tojást, zsiradékot vagy valamilyen tejterméket használunk alapanyagként.

Amit a rántásról tudni kell:

f\u0151z\u00e9s

Fotó: Unsplash

A hagyományos rántáshoz általában lisztet és valamilyen zsiradékot használunk. Először egy serpenyőben melegítjük fel a zsiradékot, hozzáadjuk a kívánt lisztmennyiséget, majd addig pirítjuk az így kapott keveréket, míg aranybarna színe nem lesz. Ezt követően nincs más dolgunk, mint az ételhez adni, aminek köszönhetően sűrűbb lesz az állaga.

Ekkor használjunk habarást:

Kétféle habarás létezik: az egyszer habarásnál a cél mindössze a sűrítés. Ebben az esetben ízlés/lehetőség szerint vízzel vagy alaplével összekeverjük a lisztet, majd folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a forrásban lévő ételhez úgy, hogy lehetőleg csomómentes végeredményt kapjunk.

A finom habarás azonban amellett, hogy összesűríti az étel állagát, még pluszban ízzel és tápanyagtartalommal is gazdagítjuk. Ilyen esetben érdemes tejtermékkel dolgoznunk, azaz tejföllel, kefírrel, tejszínnel, joghurttal vagy akár tejjel elkeverni a lisztet. Arra figyeljünk, hogy a forró ételből merjünk egy keveset a habaráshoz, hiszen így elkerülhetjük a tejtermék hirtelen kicsapódását.


A figyelmetekbe ajánljuk