Bár, ha marhapörköltről van szó, mindenkinek megvan a saját jól bevált receptje – amit gyakran néhány generációval ezelőttről örökölt –, nem árt, ha tudjuk, hogy létezik egy fűszer, ami meglepő módon szinte minden húsételt mélyebbé és karakteresebbé tesz.
Bár gyakran a téli italok és desszertek fűszereként tekintünk a fahéjra, meglepően jól működik együtt a sós ételekkel is, írja a Drive. A magyar konyhában jellemzően a sütemények ízesítéséhez használjuk, pedig maga a fűszer egyáltalán nem mondható édesnek: íze valójában sokkal közelebb áll a földes, füstös világhoz, emiatt a konyhaművészetben kis mennyiségben ízfokozóként is használják.
Éppen emiatt passzol tökéletesen a vörös húsos fogásokhoz, így például a marhapörkölthöz is.
Ez is érdekelhet! Egészséges, finom és karácsonykor a család kedvence lehet: így készül marinált lime-os lazac!
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ezt a tulajdonságát az indiai, észak-afrikai vagy perzsa gasztronómiában már régóta ismerik. Indiában a curryktől kezdve a garam masaláig előszeretettel párosítják a húsos ételekkel, de Tunéziában és Algériában is szerves részét képezi a marhahúsos ételeknek, leveseknek.
Fontos, hogy sosem önmagában, hanem más fűszerekkel vegyítve használják: minél többel párosítjuk, annál mélyebb és intenzívebb ízt adhatunk a fogásoknak. Ez azért is működhet, mert jó érzékkel keverve a különböző fűszerek képesek felerősíteni egymás hatását – így van ez például a kínai ötfűszerrel is, amiben a fahéjon kívül csillagánizs, szecsuáni bors, szegfűszeg és édeskömény található.
Ha tovább olvasnál: Nincs szíved kidobni a maradék pizzát? Mutatjuk, mit készíthetsz belőle!
Ez a fűszerezési módszer működik más vörös húsokkal is, például a steakkel. Így, ha legközelebb ez kerülne az asztalra, kenjük be a húst egy fahéjból, gyömbérből, chiliből és borsból készült páccal. A pörkölthöz pedig elég pár fahéjrudat beledobnunk a fazékba, majd egy kis gyömbért hozzáreszelni.