A magyar erdőket járva érdemes odafigyelnünk, hiszen az elmúlt hetekben már többen is beszámoltak arról, hogy a szokásosnál jóval korábban előbújt a földből sokunk kedvence, a medvehagyma.
A szokásosnál enyhébb időjárásnak tudható be, hogy a természet gyorsabb tempóban kezdett ébredezni, így a magyarországi erdőkben már most is előbújtak olyan növények, amelyek jellemzően csak március-áprilisban szoktak megjelenni.
Az egyik ilyen a medvehagyma, amely a Balatonnál és Zalában már százasával is megtalálható az aljnövényzetben. A Sokszínű Vidéknek nyilatkozó Somogyi László szerint a Keszthelyi-hegység nyugati peremén már február elején is voltak olyan méretű növények, amilyeneket eddig csak márciusban lehetett találni.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Persze fontos az elővigyázatosság: ha medvehagymát gyűjtenénk, mindenképp vizsgáljuk meg alaposan a növényt, mert az könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal.
Ez utóbbinak levele azonban – a medvehagymáéval ellentétben – alkalmatlan az emberi fogyasztásra, hiszen erősen mérgező.
Ha tovább olvasnál: Túl csípős lett az étel? Ezekkel a trükkökkel enyhíthetsz az ízek intenzitásán
Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy a medvehagyma levelét kizárólag nem védett területeken, saját szükségletre szabad gyűjteni, naponta legfeljebb két kilogramm mennyiségben.