A délnyugat-németországi Speyer városában található Pfalzi Történeti Múzeumban a látogatók sok mindennel találkozhatnak: visszautazhatnak az időben, hogy megismerjék a Habsburg-dinasztia történetét, szemügyre vehetnek egy ékszerektől hemzsegő arany kelyhet, amely egy 18. századi püspöké volt, vagy – ami talán a legérdekesebb – elgondolkodhatnak azon, hogy vajon bele tudnának-e kortyolni egy közel 1700 éves borba.
A múzeum egyik legkülönlegesebb darabja a speyeri borosüveg, amiről úgy tartják, hogy a világ legrégebbi épen maradt borosüvege. A palackot a számítások szerint 325-ben készíthették – mutatja be a bort a Vince a Food&Wine alapján.
The Speyer wine bottle, found in Germany in 1867, is the world’s oldest wine, dating back from 325 A.D to 350 A.D. pic.twitter.com/iv2Bghqmwr
— SERIOUSLY STRANGE (@SeriousStrange) May 19, 2015
A történet szerint a 4. században a mai Speyer közelében eltemettek egy gazdagabb római párt, több tucat itallal töltött palackkal együtt. A sírjukat 1867-ben fedezték fel, az egyik üveg pedig teljesen ép állapotban került elő.
(Összehasonlításképpen: az eddigi ismeretek alapján a legidősebb magyar bor egy 1650-1690 között palackozott tokaji.)
Hogyan tárolták?
A múzeum szerint az ókori rómaiak fűszerekkel és mézzel ízesítették és édesítették a bort. Tetejére pedig olívaolajat öntöttek a palackba, hogy a levegőt távol tartsák. Ez a mára megszilárdult olajhártya – valamint a vékony viaszréteg a palack száján – azóta is biztonságosan zárja le a bort.
A The Local újság 2011-ben arról számolt be, hogy az üveget több mint 100 éve pontosan ugyanazon a helyen tartották a múzeumban. A kiállítóhely egyik vezetője, Ludger Tekampe az egyetlen munkatárs a jelenlegiek közül, aki valaha is kézbe vette az üveget.
Ennél tovább viszont soha nem jutott senki így azt sem tudni, mi történne, ha valaha kibontanák.
Nem tudni, hogy kibírná a levegőt. Még mindig folyékony, és vannak, akik szerint tudományos elemzésnek kellene alávetni, de ebben nem vagyunk biztosak
– mondta Tekampe.