A frissen őrölt kávé gazdag ízzel és csábító aromával rendelkezik, ami a világ egyik legkedveltebb és legjobban fogyasztott italává teszi. Az ellenállhatatlan érzéki élményen túl sokan napbeindítóként isszák. Elvégre ki ne szeretné, hogy az a meleg főzet megadja a szervezetnek azt a lökést, amire szüksége van az előttünk álló feladatok megoldásához?
A napi egy csésze kávé azonban többet is tehet a szervezeteddel, mint egyszerűen csak elősegíti az ébredést és a termelékenységet. Attól függően, hogy hogyan és mikor készíted el, hatással lehet a testsúlyszabályozásra is. A tisztán látás érdekében egy fogyásra szakosodott dietetikust kérdezett az Eating Well, hogy kiderítse, vajon a kávé hatására hízol-e. Bár a kávé mindenkire másképp hat, több oka is van annak, hogy egyeseknél a rendszeres kávéfogyasztás következtében akaratlanul is súlygyarapodás következhet be.
Ez is érdekelhet: Hatással van a gyermekre a terhes kismama koffeinfogyasztása
Bizonyos kávéitalok magas kalóriatartalmú adalékanyagokat tartalmaznak
Bármilyen finom és felemelő is a napi tejeskávé vagy frappuccino, ezekben a kevert italokban sokkal több van, mint kávé önmagában. Az extra krémek, szirupok és édesítőszerek hozzájárulhatnak a kalóriatöbblethez, ami végül súlygyarapodáshoz vezethet. Hogy a potenciális kalória- és cukortartalmat perspektívába helyezzük, egy 4,5 dl-es Mocha Cookie Crumble Frappuccino a Starbucksból 480 kalóriát és 55 gramm hozzáadott cukrot tartalmaz − ami 150-220%-a az American Heart Association által ajánlott napi hozzáadott cukortartalomnak.
A koffein zavarhatja a jó alvást
Nem csak az számít, hogy mit teszünk a kávéba, hanem az is, hogy a nap melyik szakában isszuk. A Risk Management and Healthcare Policy című szaklapban megjelent 2018-as áttekintés során a kutatók megállapították, hogy ha a kávét lefekvés előtt hat órával fogyasztják, az jelentősen zavarja az alvást. De hogyan függ ez össze a súlygyarapodással? Ha rendszeresen hét óránál kevesebbet alszol éjszakánként, akkor megnő a súlygyarapodás kockázata − derül ki a BMJ Open Sport & Exercise Medicine című szaklapban 2018-ban megjelent tanulmányból.
Ha tovább olvasnál: A reggeli, ami megnégyszerezheti a fogyást hosszú távon
A kávéfogyasztás megemelheti a kortizolszintet
Fotó: Shutterstock
Egy átvirrasztott éjszaka után a tested egy kortizol nevű hormont termel és szabadít fel, hogy segítsen felébredni reggel. A kortizolt elsősorban „stresszhormonként" ismerik, de fontos szerepet játszik abban is, hogy ébernek, fogékonynak és koncentráltnak érezd magad a nap korai óráiban. Míg a szervezeted természetes módon termel kortizolt ébredéskor, a koffeintartalmú kávé fogyasztása még inkább megemelheti ezt a szintet egy 2013-as tanulmány szerint. A magas kortizolszint növelheti a magas cukor- és telített zsírtartalmú élelmiszerek iránti sóvárgást, ami súlygyarapodáshoz vezethet.
Az, hogy mit adunk a kávéhoz és mikor fogyasztjuk, súlygyarapodáshoz vezethet, de maga a kávé is része lehet a testsúlycsökkentő diétának.
A fekete kávé alacsony kalóriatartalmú
Ha reggelente szükséged van egy csésze kávéra, hogy beindulj, vagy csak szereted élvezni, fontold meg a sima kávét. Bár az ízét meg kell szokni, 1 csésze cukor, tejszín vagy szirup nélkül mindössze 2 kalóriát tartalmaz.
A kávé jótékony vegyületeket tartalmaz
A sima kávé nemcsak alacsony kalóriatartalmú, hanem jótékony vegyületeket is tartalmaz: például polifenolt, a klorogénsavat. A klorogénsav serkenti az inzulin felszabadulását, és segít csökkenteni az étkezések utáni vércukorszint-emelkedéseket. A klorogénsav mellett a kávé a trigonellin nevű vegyületet is tartalmazza, amely bizonyítottan elhízásellenes hatású.
A koffein fokozhatja a zsírégetést edzés közben
Az edzés előtti kávézás segíthet növelni a szervezet zsírbontó és -égető képességét. Egy 2020-as tanulmány szerint a testsúlykilogrammonként 3 milligrammnál több koffein fogyasztása fokozhatja a zsírfelhasználást aerob edzés közben, különösen koplalás után.