A vadnövények Mekkájában élünk, mégsem fogyasztjuk eleget

A vadnövények Mekkájában élünk, mégsem fogyasztjuk eleget

Finomak, egészségesek, sokoldalúak és mindenkinek korlátlanul rendelkezésre állnak. Szakember adott tanácsokat.


Egyre többször hívják fel a figyelmünket az éghajlatáltozásra és az egészséges táplálkozásra, mégis sokan nem tudják, hogy a magyar erdőkben és mezőkön hemzsegnek az olyan ehető növények, gombák, amelyek fogyasztása rengeteg egészségügyi előnnyel járhat, jól viselik a klímváltozást, a megismerésüket pedig akár tanítani is lehetne – kezdi a Vince.

Ez is érdekelhet:5 film a klímaváltozásról, amit érdemes megnézned

Az EU fontos szereplóje az ENSZ klímatárgyalásainak. Valamennyi tagállam már aláírta a párizsi megállapodást is, összehangolják álláspontjukat, és uniós szinten közös kibocsátáscsökkentési célokat tűznek ki.

A párizsi megállapodás értelmében az EU 2015-ben kötelezettséget vállalt arra, hogy 2030-ig legalább 40%-kal csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest. 2021-ben a célt 2030-ra legalább 55%-os csökkentésre, 2050-re pedig a klímasemlegességre módosították.

Az Európai Unió egyes városai és régiói most arra ösztönzik a tagállamokat, hogy vegyék figyelembe a helyi és regionális helyreállítási igényeket.Tehát összpontosítsanak a különösen sérülékeny ökoszisztémákra és a veszélyeztetett fajokra.

A helyi ökoszisztéma adottságainak a maximális kihasználására, a biodiverzitás megőrzése mellett annak előnyeire és lehetőségeire irányítja a figyelmet 2019 óta Medveczki Zoltán erdész szakirányító és gomba szakellenőr az általa szervezett, ehető vadnövényeket tematizáló, a gyakorlatban bemutató gyűjtőtáboraiban és erdőművelési táboraiban a szakember. Ennek kapcsán kérdezte őt a HelloVidék az ehető vadnövényekről és jelentőségükről.

A szakember kiemelte többek között a mezei sóskát.

A mezei sóska közönséges növény, mindenhol megterem, mégsem fogyasztják az emberek, mert sajnos nem ismerik. Ezen jó lenne változtatni. Fontos ugyanis ez a tudás, bármikor hasznosítható, természeti kataklizma, netán háború esetén, ha elfogy valamilyen okból az élelmiszerkészlet. Fontos lenne tisztában lennie a ma emberének azzal, hogy a természet a jótevőnk, nem az ellenségünk

– mondta Medveczki.

Hazánkban például nő négy olyan hagyma is, amelyik egész évben terem, egymás után, tehát folyamatosan szolgálhatnak táplálékkal. Az első a fagyálló vadsnidling, utána a medvehagyma, aminek most van a szezonja. Ezt követi a vadpóré és a gyíkhagyma, ez utóbbit szinte sajnos már senki sem ismeri, pedig tele van hasznos tápanyagokkal. Vannak fagyálló növényeink is, amelyek a mínuszokat is jól bírják, februárban nő a salátaboglárka, a csalán, a tyúkhúr, a zamatos turbolya és a vadsnidling is bírja a fagyot, természetes fagyálló van bennük.

A magyar hagyomány 360 ehető erdei vadnövényfajt tart számon, ami önmagában óriási szám. Ám igazából 600 erdei vadnövény található a hazai erdőkben. Döbbenetes adat, de például 40 ezer szarvasmarha húsának megfelelő gomba rothad el az erdeinkben, mert nincs, aki leszedje, hasznosítsa őket.

Kevesen tudják például, hogy a csalán, amellett, hogy tele van vassal, legalább annyira jól készíthető szőttes belőle, mint a kenderből, és az utóbbival ellentétben őshonos nálunk

– tájékoztatott a szakember.

A figyelmetekbe ajánljuk