halászlé
Fotó: Shutterstock

Szegedi vagy bajai? Ez a különbség a két legnépszerűbb halászlé között

A halászlé nem hiányozhat az ünnepi asztalról, de annak függvényében, hogy a szegedi vagy a bajai változatot készítjük el, egészen más lesz a végeredmény. De vajon mi a különbség a két recept között?


Bár több különböző változat létezik, Magyarországon a szegedi és a bajai halászlé a legelterjedtebb. A legtöbben úgy gondolják, hogy annál finomabb lesz az étel, minél többféle hal kerül bele – a magyar halászlé jellemzően a hazai édesvizekben előforduló halfajokból készül.

A két legkedveltebb alapanyag a ponty és a harcsa, de akár csukából is megfőzhetjük a levest, ha nem zavarnak a szálkák. Egyes receptekben amur és busa is szerepel – ezektől még gazdagabb lesz az étel. Sokan a hal belsőségeit, a haltejet és az ikrát is beleteszik a levesbe, ami még különlegesebbé teszi az ízélményt.

A két klasszikus magyar halászlérecept között több nagy különbség is van. A legszembetűnőbb, hogy a szegedi (tiszai) halászlé alaplé felhasználásával, passzírozással készül, a bajai (dunai) halászlé készítése során viszont mindent egyszerre teszünk a lábasba. A bajai halászlébe emellett mindig kerül tészta is.

hal\u00e1szl\u00e9 bogr\u00e1csban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A szegedi halászlé jellegzetessége, hogy a többféle kisebb halat, illetve a nagyobb halak fejét a hagymával együtt megfőzik, majd átpasszírozzák – az így készült, gazdag alaplevet felöntik és sóval, pirospaprikával ízesítik, majd csak ezután adják hozzá a halszeleteket.

A bajai halászlé általában csak pontyból készül, de néha törpeharcsa is kerül bele. Hagyományosan bográcsban főzik, majd a tányérokba szedett friss gyufatésztára merik, és erre teszik rá a halszeleteket.

Forrás: Agroinform

A figyelmetekbe ajánljuk