Gasztroszakértők osztották meg a praxisuk alatt leszűrt tanulságaikat, amelyekkel mi magunk is dolgozhatunk a emésztésünk egészségének megőrzésén, és a táplálkozásunk javításán.
A Guardian cikkének segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb szakértői tanácsokat a jó emésztőrendszer működése érdekében.
Ez is érdekelhet: 12 étel ami egy éjszaka alatt javít az emésztéseden
1. Nincs rövid út annak kiderítésére, hogy mely élelmiszerekre vagyunk érzékenyek
Az ételintolerancia és az ételallergia közötti különbség körül sok a félreértés. Sajnos az érzékenység kizárására nincsen teszt. A cöliákiára lehet tesztelni, de a lakosságból körülbelül minden 300-ból egy igazi cöliákiás. Másik csak puffadtnak vagy kellemetlenül érzik magukat a kenyértermékek fogyasztása után.
Az egyik módszer ilyenkor a „kizáró diéta", amikor néhány napig csak olyan ételeket fogyasztunk, amin felnőttünk, vagy mihez hozzá van szokva a szervezetünk. Ez mindenkinek más: lehet ez a csirkeleves, a tészta, a rizs vagy a chapati. Majd néhány nap múlva fokozatosan kezdjük el újra visszavezetni a kedvenc ételünket, napi egy-két ételt: kávét, vörösbort, curryt. Így könnyebben megérthetjük, mire vagyunk érzékenyek.
2. A fájdalom sokszor csak a szél
Gyakran előfordul, hogy hasi fájdalommal jelentkezése esetén az emberek azonnal azt gondolják, hogy ez bélrák lehet. A legtöbbször azonban nem az. A rák általában nem jelentkezik fájdalommal.
Gyakrabban előfordul, hogy a más tünetek nélküli kellemetlen érzés a beszorult szelek miatt jelentkezik, és ez a táplálkozással függ össze. A magas rosttartalmú gyümölcsök és zöldségek nagyszerűen csökkentik a szívbetegségek, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kockázatát, ám ez az egészséges étrend sok gázt termel. Ennek okai a zöldségekben található keményítők vagy cukrok − különösen a fruktóz (és a tejtermékekben található laktóz). Nem kell elhagyni az egészséges étrendet, de ha puffadásos gondjaink akadnak, érdemes visszább fogni a zöldségeket és a gyümölcsöket.
Ha tovább olvasnál: 5 élelmiszer, amit érdemes kiiktatni, mert puffadást okoz
3. Minden nap együnk öt különböző színt!
Fotó: Shutterstock
Minden nap együnk öt különböző színű gyümölcsöt és zöldséget. Ha valaki egyébként egészséges, és nincsenek problémái a puffadással, hasmenéssel, a sokszínű, teljes kiőrlésű étrend természetes módon táplálja a jó baktériumokat. Ha ez már rutinná vált, lehet finomítani. Csak teljes kiőrlésű kenyeret vásárolni, bevezetni a dióféléket és magvakat nasinak. A prebiotikus élelmiszerek, mint például a zab és a banán, segítenek a saját egészséges baktériumainak növekedésében.
Az erjesztett élelmiszerek a listám végén vannak még. A bizonyítékok hiányosak: úgy tűnik, hogy ösztönzi a baktériumokat, és valószínűleg nem árt, de hosszú távon nem jelent megoldást. Ha az étrend többi része nem támogatja, akkor a jó baktériumok éhen fognak halni, amint abbahagyja a savanyú káposzta fogyasztását. A prebiotikus élelmiszerek, mint például a zab és a banán, segítenek abban, hogy a vastagbélben természetes módon növekedjenek a saját egészséges baktériumai. A hagyma is jó, de puffadást okozhat.
3. A változtatásokat tartsuk fenn!
Az egészséges bélmikrobiom mindenkinél más és más. Nagy része genetikailag meghatározott: vannak, akiknek kiváló mikrobiomjuk van, és vannak, akiknek kevésbé jó. A baktériumok sokféle populációja mindenképpen egy pozitív tulajdonság.
A bélben lévő mikrobiomunkon elég nehéz javítani – ugyanakkor meg lehet akadályozni, hogy jelentős károkat okozzunk. Ha volt néhány ittas éjszakánk, az azt követő három-négy napon ne igyunk: a májunkat nagyon megviseli az alkohol, és szüksége van egy kis pihenésre.
5. Testmozgással növelhetjük a jó baktériumok számát
Természetesen a testmozgás fontos az általános egészség szempontjából, de kifejezetten a bélrendszer számára is rengeteg előnye van. Javítja az izmok és a belek mozgékonyságát, biztosítva a rendszeres székletürítést. Javítja a bélben lévő baktériumok egyensúlyát is. A testmozgás növeli a jó baktériumok számát, függetlenül attól, hogy mit eszünk. A testmozgás a bél integritását is javítja az antioxidáns védelem fokozásán és a gyulladás csökkentésén keresztül, ami viszont javítja a bél immunbarrier funkcióját.
Továbbá csökkenti a stresszhormonokat és a szervezetben lévő enzimeket, és fokozza a hangulatjavító hormonokat, ami jót tesz a bélrendszerünknek. Számos bél- és emésztőrendszeri betegség kockázatát is csökkenti.