A teleszkóp a Jupiter Nagy Vörös Foltját és sarkvidéki régióit fogja tanulmányozni.
A James Webb űrteleszkóp júliusban készítette a képeket, amelyeken a Jupiter északi és déli fényei, valamint a sarki ködök kavargása, illetve hetvenkilenc ismert holdja közül kettő, az Amalthea és az Adrastea látható, de a háttérben még néhány távoli galaxis is felbukkan – írja a The Guardian.
1. Make way for the king of the solar system! 👑
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) August 22, 2022
New Webb images of Jupiter highlight the planet's features, including its turbulent Great Red Spot (shown in white here), in amazing detail. These images were processed by citizen scientist Judy Schmidt: https://t.co/gwxZOitCE3 pic.twitter.com/saz0u61kJG
Még soha nem láttuk a Jupitert így. Ez egészen hihetetlen. Őszintén szólva nem számítottunk rá, hogy ilyen különleges lesz
– mondta Imke de Pater, a berkeley-i Kaliforniai Egyetem bolygócsillagásza közleményében, aki segített a megfigyelés vezetésében.
NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team; image processing by Ricardo Hueso (UPV/EHU) and Judy Schmidt.
Az infravörös képeket az amerikai-francia kutatócsoport mesterségesen kék, fehér, zöld, sárga és narancssárga színnel színezte, hogy a jellegzetességeket kiemeljék.
A Nasa és az Európai Űrügynökség 10 milliárd dolláros költségvetésű Hubble-űrteleszkóp utódja tavaly év végén indult útjára, és nyár óta figyeli a kozmoszt az infravörös tartományban. A tudósok azt remélik, hogy a Webb segítségével a világegyetem hajnalát tekinthetik meg. Egészen addig szeretnének visszamenni, amikor az első csillagok és galaxisok 13,7 milliárd évvel ezelőtt kialakultak.