stonehenge

4 történelmi helyszín, amelyet már nem látogathatunk meg

Akadnak olyan történelmi helyszínek a világban, amelyek látogatása korlátozásához van kötve, vagy nemes egyszerűséggel teljesen megszüntették. Ebből mutatunk most négyet.



Stonehenge

Stonehenge

Unsplash

A Stonehenge-et, ezt az 5000 éves, titokzatos, kör alakú, oszlop és karzat formájú kövekből álló képződményt egykor körbe lehetett járni. Az 1890-es években gyakran összegyűltek itt az emberek, hogy megünnepeljék a nyári reggeleket. Sőt, a látogatóknak vésőt is adtak, hogy hazavihessenek egy darabot az emlékműből. A vésőket aztán 1900-ban betiltotta Sir Edmund Antrobus, a Stonehenge földjeinek tulajdonosa, hogy megvédje a helyet a romlástól. Ennek ellenére, mivel évente 815 ezer ember látogatta meg a Stonehenge-et, a fű kezdett kiszáradni a helyszín körül. Ráadásul a turisták szemetet hagytak maguk után, ami elcsúfította az emlékművet.

1977-ben a Stonehenge-et elkerítették, de a vandalizmusnak sajnos ez sem vetett véget.

Lascaux-i barlangi festmények

commons.wikimedia.org

A franciaországi Lascaux-barlang a világ régészeinek egyik legértékesebb kincse. A barlangrendszerben olyan őskori festmények találhatók, amelyek legalább 17 ezer évre nyúlnak vissza. A kísértetiesnek tűnő paleolitikus festmények sorozatán olyan állatok láthatók, mint a szarvasmarha, bölények és még sok más.

A barlangot viszont 1963 után lezárták a nagyközönség előtt.

A régészek ugyanis arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi közelség tönkreteheti az ősi műalkotásokat.

Ez is érdekelhet: 3 hely, ahol a történelem életre kel

Notre-Dame

Notre Dame

Unsplash

A Notre-Dame székesegyház a 12-14. század óta vonzza a látogatókat. A turisták végigsétálhattak a folyosókon, közel kerülhettek az oszlopokhoz, szobrokhoz, felfedezhették a kriptákat és sírokat, sőt, a 387 lépcsőn fel is mászhattak a katedrális tetejére, hogy onnan tekintsenek le a városra. A gótikus csoda azonban 2019 áprilisában nagy csapást szenvedett. Egy tűzvész megrongálta a székesegyházat, tönkretette a tetőzetét, megrongálta a benne rejtőző történelmi műtárgyakat, és egy tornya is leomlott.

A helyreállítási munkálatok miatt a helyszín nagy részét le kellett zárni a turisták elől. 2023 decemberében a tornyot a helyére emelték.

A székesegyház várhatóan 2024 decemberében nyitja meg újra kapuit.

Qin Shi Huang sírja

Kína első császárának, Csin Si Huangnak a mauzóleuma több mint 2000 éve rejtőzik egy piramis alatt. A sírkamra Kína történetének egyik legnagyobb felfedezése, de még mindig sok rejtély övezi. Ez pedig kihívást jelent a történészek és a régészek számára.

A sírbolt belseje többnyire le van zárva és feltáratlanul maradt. Úgy vélik, hogy a sírhelyen számos olyan dolgot hagytak hátra, amelyre az uralkodónak szüksége lehet a túlvilágon.

A kínai kormány pedig úgy döntött, hogy megtiltja a Csin Si Huang sírjának feltárását.

A figyelmetekbe ajánljuk