Szantorini
Fotó: Shutterstock

Hónapokig renghet még a föld Szantorinin

Szantorini történelme során több pusztító földrengést és vulkánkitörést átvészelt már. Az egyik legjelentősebb ilyen esemény Kr. e. 1600 körül történt, amikor a sziget nagy része megsemmisült. A legutóbbi nagyobb földmozgás 1956. július 9-én következett be, amikor egy 7,5-ös magnitúdójú esemény sújtott le a térségre. 2025 január vége óta pedig ismét gyakorivá váltak a rengések a régióban.


Január 27-e óta több mint 20 ezer földrengést regisztráltak a görög Szantorini szigetén, illetve annak környezetében. A szakértők jelenleg is próbálják meghatározni a földmozgások okait és következményeit, azt se tartják kizártnak, hogy hamarosan egy nagyobb földrengés vagy akár vulkáni aktivitás következhet be, olvasható a HUN-REN közleményében.

A szakértők jelenlegi ismeretei szerint a földrengéseket elsősorban a térségben elhelyezkedő tektonikus lemezek mozgása okozza. Görögország ugyanis az afrikai és az eurázsiai lemezek találkozásánál fekszik.

Ezt is olvasd el! Elmoshatja a tenger Görögország egyik legnépszerűbb turistalátványosságát

Bár az elmúlt időszakban a földrengések gyakorisága és intenzitása csökkent, a földmozgások továbbra is folytatódhatnak.

A folyamatos szeizmikus aktivitás miatt Szantorinin rendkívüli állapotot hirdettek ki, amely egyelőre március 1-ig marad érvényben.

Az iskolákat már bezárták, a hatóságok pedig arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy a földcsuszamlások és a cunami kockázata miatt kerüljék a part menti területeket.

Ez is érdekelhet! Atlantiszon túl – 7 legendás város, ami rejtélyes módon eltűnt

A sziget mintegy 16 ezer fős lakosságának kétharmada már elhagyta otthonát, sokan az ország szárazföldi területeire menekültek. Több szomszédos állam – köztük Olaszország és Törökország – is jelezte, hogy szükség esetén mentőcsapatokat küld a térségbe.

A görög szigeten jelenleg egy földrengésrajnak nevezett jelenség zajlik, amelyben a rengések gyakorisága és erőssége nagyon lassan csökken.

A kutatók szerint valószínű, hogy mindez idővel megszűnik, de egyelőre nem zárható ki egy nagyobb földrengés vagy vulkánkitörés lehetősége sem.

A figyelmetekbe ajánljuk