Szantorini, Görögország
Fotó: Shutterstock

Napok óta víz alatti földrengések rázzák meg Szantorinit

Földrengés pusztít Szantorini szigetén, a görög hatóságok nemrég bezárták az iskolákat is. A tudósok szerint a térségben nem kell vulkánkitörésre számítani, ám arra figyelmeztetnek, hogy erősebb földmozgások is következhetnek.


Január végén az Égei-tengeren elterülő Szantorini lakói több földrengést is tapasztalhattak a területen. A kisebb – többnyire 3,5-es vagy annál alacsonyabb erősségű – földmozgások február 3-án tovább erősödtek. Az eddigi legnagyobb 5-ös erősségű volt, amely a szigettől északkeletre, a tenger mélyén történt.

A görög hatóságok elővigyázatossági intézkedéseket rendeltek el Szantorinin és a közeli szigeteken, amelyek mind népszerű turisztikai célpontoknak számítanak.

Szantorini egy víz alatti vulkanikus képződmény, az úgynevezett Szantorini-kaldera felett fekszik. A kutatók azonban úgy vélik, hogy a földrengéseket nem a vulkáni tevékenység, hanem a lemezek mozgása, a lemeztektonika okozza. David Pyle, az Oxfordi Egyetem földtudományi professzora a Live Science-nek elmondta, hogy a földrengések valószínűleg a törészónák mentén történő mozgásoknak tudhatók be.

A probléma ezzel az eseménnyel az, hogy egyik földrengés jön a másik után. Mivel mindez a víz alatt történik, nagyon nehéz megjósolni, mi következik legközelebb

– fejtette ki. Az Égei-tenger medencéjének déli része megfeszül, ahogy a közeli Afrikai-lemez az Eurázsiai-lemez alá csúszik. Pyle megjegyezte, hogy mindez olyan feszültséget hoz létre, ami könnyen idézhet elő földrengést.

Nem ez az első alkalom, hogy Szantorini lakosait földrengések sújtják. 2011-ben és 2012-ben is hasonló események zajlottak, de azok kevésbé voltak súlyosak, mint a mostani sorozat.

Mint kiderült, a legtöbb földrengés a Szantorinitől mintegy 7 kilométerre fekvő, Kolumbo nevű víz alatti vulkán és Ándrosz szigete között történt. Bár úgy tűnik, hogy jelenleg a lemeztektonika okozza a földrengéseket, Pyle szerint a kutatók nem tudják, hogy van-e közvetlen kapcsolat a tektonikai tevékenység és a Kolumbo tevékenysége között. Az említett vulkán egyébként utoljára 1650-ben tört ki, óriási pusztítást okozva a térségben.

A figyelmetekbe ajánljuk