Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik szombathelyi kutatója és oktatója, Zentai Zoltán nemrég egy eddig teljesen ismeretlen, kialudt vulkán nyomait fedezte fel a Vas vármegyei Vasszentmihály közelében, írja a Drive.
Az eddig ismert magyarországi vulkánok mellett nemrég találtak egy teljesen újat – ez derül ki az ELTE Savaria Egyetemi Központ novemberi videójából, melyben Zentai Zoltán mestertanár és Kovács Gábor adjunktus mesél arról, hogy Vassszentmihály közelében egy egykori vulkán maradványaira bukkantak.
Zentait másfél éve egy történész kollégája indította el a felfedezéshez vezető úton, aki a településről hozott neki egy kőzetet. Erről kiderült, hogy bazalttufa, tehát vulkanikus eredetű.
A Kárpát-medence értelemszerűen néhány millió évvel ezelőtt teljesen máshogy nézett ki, mint ma: hazánkban akkoriban vulkánok sora működött, elsősorban a Kisalföld peremén, illetve a Balaton-felvidéken.
Ahogy azt Kovács is elmeséli a videóban, a Rába folyó ősének nagy szerepe volt a most felfedezett vulkán fejlődéstörténetében, ugyanis rengeteg hordalékot szállított a kialudt tűzhányóra az Alpokból, ezzel pedig jól elrejtette azt a kíváncsi szemek elől. Az élet ciklusa azonban körbeért, mivel később ugyanúgy a Rába formázta az itteni kőzeteket, mára így csak egy csonk maradt meg a vulkánból.
Ha nem tudnánk benézni a föld alá, máig nem lennénk benne biztosak, hogy ez mekkora vulkán, hogy néz ki, milyen a formája
– emeli ki a technológia szerepét a videóban Kovács.
Ha tovább olvasnál: Belföldön kirándulnál? Ezzel a 8 túraútvonallal nem lőhetsz mellé