4,4-es erősségű földrengés rázta meg május 20-án este az olaszországi Campi Flegrei szupervulkánt, közölte az olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV). A rengés a CNN szerint még a 20 kilométerre fekvő Nápolyban is enyhe károkat okozott, és egy ezernél is több eseményből álló szeizmikus vihar részének tekinthető.
A három kilométeres mélységben bekövetkezett, 4,4-es erősségű földrengés az INGV adatai szerint a legerősebb, ami az elmúlt 40 évben a területet sújtotta. A rengés egy jelenleg is tartó szeizmikus vihar része volt, amelynek során 48 óra alatt több mint húsz, 2,0-nál erősebb eseményt regisztráltak.
A szunnyadó Campi Flegrei, a háttérben Pozzuoli
Fotó: Shutterstock
A legerősebb rengés az epicentrumnak számító Pozzuoli városában és a mintegy 20 kilométerre található Nápolyban is okozott káreseteket, de az olasz tűzoltóság szóvivője nem számolt be sérültekről. Szerencsére csak falrepedésekről és leomló párkányokról szólnak a jelentések.
A viszonylag erős földrengés nem érte kifejezetten váratlanul a területen élőket, az INGV 2024 áprilisában ugyanis 1252 földrengést regisztrált a Campi Flegrei térségében – igaz, ezek többsége 1,0-nál alacsonyabb erősségű volt.
A szupervulkán utolsó jelentős kitörése 1538-ban volt, ennek következtében egy új öböl jött létre a dél-olasz partvidéken. Az INGV 2022 óta észleli a szeizmikus aktivitás erősödését, ami több vulkanológus szerint a felszín alatt felgyülemlő magma vagy a gázok feltorlódása miatt következhet be.
Ajánljuk figyelmedbe! A titokzatos sziget, amelyet évtizedek óta csak kutatók látogathatnak
A vulkán, amely 50 kilométerre van a Vezúvtól, hajlamos a bradiszeizmusként ismert jelenségre – ennek során a felszín alatti nyomás miatt a talaj először megemelkedik, majd besüllyed. Az utolsó ilyen periódus 1984-ben zajlott le, és a térséget kutató vulkanológusok úgy látják, egy újabb ciklus vette kezdetét.