vulkán

Illusztráció.

Nappali fénnyel borította be az eget az éjszaka kitörő galápagosi vulkán – videó

Ha a Galápagos-szigetekre gondolunk leginkább a gyönyörű tájak, a különleges élővilág vagy esetleg Charles Darwin ugrik be, azonban egy fontos dolog hiányzik ebből a felsorolásból. Ezek pedig az aktív vulkánok, amelyek közül az egyik, a La Cumbre éppen múlt hét szombaton este tört ki.


A Fernandina-szigeten található La Cumbre pajzsvulkán március 2-án, helyi idő szerint 23:50 körül tört ki. A vulkán délkeleti szárnyán lévő hasadékból láva kezdett áramlani, megvilágítva az éjszakai égboltot. Mindeközben pedig egy gázfelhő lövellt fel a csúcs fölé, becslések szerint 2-3 kilométerre.

Ez is érdekelhet: Közel 200 éve nem tudják eldönteni, melyik országhoz tartozik ez a vulkán

Bár a kitörés még nem fejeződött be, az ecuadori Geofizikai Intézet jelentése szerint valószínűleg nagyobb lesz, mint a La Cumbre 2017-ben, 2018-ban és a legutóbbi, 2020-as kitörés. A szeizmikus aktivitás azóta fokozatosan nőtt a térségben, ami a magma felhalmozódására utal, amely végül a mostani kitörés során kiszabadult – írja az IFLScience.

Bár ez a legfiatalabb a Galápagos-szigetek vulkánjai közül, a La Cumbre 1800 óta 28-30 kitörést jegyzett fel, ami a szigetcsoporton belül a legmagasabb kitörési gyakoriságot jelenti.

A szigeten pedig rengeteg állat él, azonban a Galápagos Conservancy nevű jótékonysági szervezet szerint a jelenlegi kitörés nem jelent közvetlen veszélyt a vadvilágra. A kitörések azonban nem pontosan kiszámíthatóak, ami azt jelenti, hogy a helyzet sajnos változhat.

A figyelmetekbe ajánljuk