vulkán

Illusztráció.

Közel 200 éve nem tudják eldönteni, melyik országhoz tartozik ez a vulkán

A jelentések szerint közel 200 évvel a vulkán felfedezése után egyes országok még mindig azon vitatkoznak, hogy kihez tartozhat.


A rejtélyes tűzhányó először 1831-ben bukkant fel Málta partjainál, majd több nemzet közötti területi vita tárgyává vált. A négy négyzetkilométeres, hatvanhárom méter magas szigetre kezdetben a britek tartottak igényt, akik éppen akkor vonták be Máltát a birodalmukba – kezdi az Express.

Ez is érdekelhet: Az egyik legnépszerűbb görög sziget egy aktív vulkán – emlékeztettek a tudósok

Az angolok önkényes zászlókitűzését azonban nem nézte jó szemmel a Szicíliai Királyság, így lecserélték a britek zászlaját a saját zászlójukra, és azt állították, hogy ez bizony az ő földjük. Ferdinándnak nevezték el, II. Ferdinánd király után, de nem telt el sok idő, mire a franciák és a spanyolok megpróbálták átvenni az irányítást.

A franciák egy geológust küldtek a szigetre, majd a spanyolok is bejelentkeztek, mielőtt azonban bármelyikük elérhette volna a helyszínt, a vulkánt teljesen váratlanul újra elnyelte a tenger 1832 januárjában. A sziget tulajdonjogával kapcsolatos vita a 20. században is folytatódott, sőt, még az Egyesült Államok is bevonódott

A tűzhányó ma közel hat méterrel a Földközi-tenger felszíne alatt található, és tulajdonjoga továbbra is kérdéses.

Pár éve pedig a londoni Természettudományi Múzeum rájött, hogy a vulkán valójában egy nagyobb, Empedocles nevű víz alatti vulkán része volt. De nagyon valószínűtlen, hogy újra áttörje a víz felszínét.

A figyelmetekbe ajánljuk