Rétisas pár rakott fészket a Csongrád-Csanád vármegyében található baksi erdőben.
A rétisas egy fokozottan védett állatfaj, amelynek természetvédelmi értéke 1 millió forint egyedenként. A madarak zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása pedig jogi következményekkel jár.
Ez is érdekelhet: Hazatért olaszországi teleléséből Herman, a kanalasgém
A rétisasok Európában Észak-Norvégiától egészen a Balkán-félszigetig előfordulnak, az állandó populációk általában a kontinens középső, északi és keleti részén élnek. A madarak víz közelében költenek, hazánkban pedig a folyók menti erdőkben, tölgyesekben érzik jól magukat – írja a Drive Magazine.
A Kiskunsági Nemzeti Park igazgatósága a Baks 25 B erdőrészletben lett figyelmes az új fészekre.
Olvasd el ezt is! Egyre több van belőlük: megnőtt a gólyák száma Magyarországon
A rétisasok a legnagyobb testű európai sasoknak számítanak, ennek okán úgy választják ki a fészküknek otthont adó fát, hogy megfelelő beszállófolyosót találjanak. A madarak már a tél közepén meg szokták kezdeni fészkük építését, de az is előfordulhat, hogy februárban már tojásaikon ülnek.
A fészek általában 1-3 tojásból áll, a fiókák pedig körülbelül 40 nap alatt kelnek ki.
Európai állományuk élőhelyeiknek elvesztése, valamint a mérgezések miatt a hetvenes években drasztikusan csökkent, azonban a Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatója szerint a magyar populáció azóta is nő. Évente megközelítőleg 500-700 rétisas érkezik hozzánk a Baltikumból a tél folyamán.