A madarászok évek óta nyomon követik a magyarországi gólyaállomány alakulását. A legfrissebb adatok optimizmusra adnak okot.
Idén ünnepli megalakulásának ötvenedik évfordulóját a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A szervezet már a kezdettől fogva szerepet vállal a fehér gólyák védelmében és nyomon követi a hazai populáció méretének alakulását.
Az MME 2023-ban is felmérte az állomány nagyságát, az eredmény pedig kellemes meglepetést okozott a kutatóknak – derül ki a Sokszínű Vidék cikkéből.
Ez is érdekelhet: Újra fészkében fotózták le Kikeletet, a legrégebb óta hazánkban telelő gólyát
Az 1970-es évektől kezdve 4800 és 5500 között mozgott a hazánkban fészkelő költőpárok száma, 2019-re azonban 4000-re fogyatkozott az állomány. A csökkenés az utóbbi években szerencsére megállt, így a kutatók bizakodva várták a 2023-as adatokat is.
Azonban még ők is kellemesen csalódtak a végeredmény láttán: a becslések szerint a tavalyi évben 4550 költőpár fészkelt hazánkban, ami több mint 10%-os növekedést jelent a 2019-es mélyponthoz képest.
Növekszik a hazai állomány.
Photo by Ben Berwers on UnsplashA felmérés az ország egész területén zajlott, és a laikusok is hozzájárulhattak a TermészetLesen nevű programon keresztül. Az MME Turdus nevű mobilapplikációja is segítette az adatgyűjtést.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Mégsem tűnt el: 4 hónap után került elő a csavargó kanalasgém
Az adatok szerint több mint 2000 lakott, és körülbelül 1000 lakatlan gólyafészek található hazánkban.
A gólyapárok átlagosan 2,96 fiókát neveltek tavaly, ami ugyancsak jobb a sokéves átlagnál.
A kutatók a sokféle adatból próbáltak következtetni a költőpárok számára, így jött ki a 4550-es becslés.
A gólya közkedvelt madárfajta, mely a magyar néphagyományban is fontos szerepet tölt be. Örvendetes hír tehát, hogy újra növekedésnek indult a hazai állomány.