Az Indiai-óceán csillogó kiterjedése a sötétben kéken ragyog, és olyan látványt nyújt, mintha a csillagok a víz alá merültek volna, miután leestek az égből. A part mentén még több apró csillagszerű pöttyöt sodornak fel a hullámok, és hullanak a partra, megvilágítva a nedves homokot, mintha az éjszakai égbolt tükröződései lennének – írja a BBC.
Ez is érdekelhet: 4+1 lenyűgöző hely, ahol a víz az úr
Ez a hihetetlen látványosság, amelyet általában „csillagok tengerének" neveznek, az egyik legnépszerűbb látnivaló a Maldív-szigeteken, számos lenyűgöző képet találni róla az interneten, így nem csoda, hogy egyre több turista keresi fel a helyet. Abban azonban kevesen értenek egyet, hogy pontosan hol található:
ez persze azért van, mert valójában nem létezik.
A varázslatosnak tűnő fények biolumineszcens planktonok, amelyek az óceánban bolyonganak és akkor világítanak, ha mechanikai stressz éri őket, és nagyon kis nyomásváltozásokra is reagálnak.
Amikor az emberek azt mondják, hogy látni akarják a csillagok tengerét a Maldív-szigeteken, valójában egy kémiai reakciót akarnak látni – ez a biolumineszcens plankton
– nyilatkozta Lauren Arthur tengerbiológus, aki nyolc évig dolgozott a Maldív-szigeteken, és nemrég tért vissza, hogy filmet készítsen a tenger élővilágáról.
A biolumineszcencia olyan kémiai reakció, amelynek során fény keletkezik, míg a plankton egy gyűjtőfogalom a mikroszkopikus organizmusokra, amelyek nem tudják irányítani a mozgásukat, csak lebegnek az áramlatokban. Nem minden plankton képes fényt kibocsátani, csak bizonyos fajok képesek rá, de még akkor sem világítanak folyamatosan, csak ha megzavarják őket.
Tehát nincs egy konkrét hely, ahol biolumineszcens planktont találhatunk.
Olvasd el ezt is! Érintésre ragyogtak fel a Maldív-szigetek planktonjai - videó
Ez azt jelenti, hogy bár a Maldív-szigetek híres csillagokkal teli tengere nem létezik, mégis láthatunk valami ehhez hasonlót, ám ennek megtapasztalása leginkább a szerencsén múlik.
A szakértő szerint, aki kifejezetten a csillagtenger látványa miatt menne a Maldív-szigetekre, az a délnyugati monszun idején (április-október) tegye, amikor az áramlatok délnyugatról északkelet felé terelik a planktonokat, hiszen ekkor vannak a legnagyobb mennyiségben.