Tallin, Észtország

A svájci székhelyű IQAir legújabb, 2023-ra vonatkozó jelentéséből kiderül, hogy a világon jelenleg csak 7 olyan ország van, amelynek szállópor-koncentrációja nem lépte át az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megszabott egészségügyi határértéket. A 134 országot számláló listán hazánk a középmezőnyben foglal helyet.



Ez a határérték a PM2.5-ös. De mit is jelent ez valójában? Azt, hogy a 2,5 mikronnál kisebb finomszemcsés anyagok, más néven a szálló por mennyisége a levegőben köbméterenként éves átlagban 5 mikrogrammnál kevesebb.

Ez is érdekelhet: Így csökkenthetik a magaslati szelek a repülők károsanyag-kibocsátását

A vizsgált 134 országból mindössze hét felelt meg a fenti értéknek: Ausztrália, Észtország, Finnország, Grenada, Izland, Mauritius és Új-Zéland.

Az öt legrosszabb állapotban lévő ország pedig Banglades (79,9 mikrogramm/köbméter), Pakisztán (73,7 mikrogramm/köbméter), India (54,4 mikrogramm/köbméter), Tádzsikisztán (49 mikrogramm/köbméter) és Burkina Faso (46,6 mikrogramm/köbméter). Az első helyezett tizenötször, az ötödik kilencszer szennyezettebb, mint ami elfogadott lenne a WHO szerint.

Ezt is olvasd el! Új életet kezdenél külföldön? Az 5 legjobb ország, ahol egyszerűen megteheted

Mumbai, India

Fotó: Abhay Singh/Unsplash

Bár India nincsen a lista utolsó öt helyezettje közt, a világ négy legrosszabb levegőjű városa itt található. További érdekesség, hogy Észak-Amerikában nem az Egyesült Államokban, hanem Kanadában a legrosszabb a levegő állapota.

Itthoni helyzet

Magyarország a 87. lett a legszennyezettebb levegőjű országok 2023-as listáján tizenkettes mutatószámmal, a PM2.5-ös határérték 2,4-szeresével – derül ki az MTI közleményéből.

A legegészségesebb levegőjű magyar település a Somogy vármegyében fekvő Szőkedencs volt tavaly, míg a legszennyezettebb város titulusát Kazincbarcika kapta meg.

Az adatok alapján egyébként az öt legrosszabb levegőjű magyar város jelenleg Százhalombatta, Debrecen, Pécs, Budapest és Miskolc. A fővárosban 2018-ban még 16,5 volt a szállópor-koncentráció, 2022-ben már feljavult 11,2-re, azonban tavaly újra visszaesett 11,7-es értékre.

A figyelmetekbe ajánljuk