Málta

Március 1-től olcsóbban juthatunk hozzá a havi Budapest-bérlethez: 9450 forintról 8950 forintra csökken az ára. Bár világviszonylatban a magyar főváros tömegközlekedése kifejezetten olcsónak számít, a teljesen díjmentességtől azonban még messze járunk. Ennek apropóján összegyűjtöttünk most pár olyan európai úti célt, ahol már évek óta teljesen ingyenesen használhatók a helyi közlekedési eszközök.


1. Genf, Svájc

Geng, Sv\u00e1jc

Fotó: Shutterstock

A világ egyik pénzügyi központjának számító Genf – amely egyben Svájc második legnépesebb városa is – számos látnivalóval várja az utazni vágyókat. Többek között a Genfi-tó vagy a kálvinizmus ikonikus temploma, a Szent Péter-katedrális is kötelező program. Amennyiben pedig egy bejelentett genfi szálláshelyet foglalunk le, igénybe vehetjük azt a Geneva Transport Cardnak nevezett kártyát, amellyel ingyenes tömegközlekedhetünk a városon belül.

2. Málta

M\u00e1lta

Fotó: Shutterstock

A mediterrán helyeket kedvelő turisták körében előkelő helyen szerepel Málta, ahol 2022 októberétől már nem kell külön-külön jegyet vásárolnunk a helyi buszokon és hajójáratokon.

Miután kiváltjuk a Tallinja-kártyát, már csak annyi a teendőnk, hogy le kell csippantanunk a buszokon minden egyes felszállásnál. Erre vigyázni kell, hiszen ha valakinek nincs kártyája és jegye sem, akkor akár 50 eurós (közel 20 ezer forintos) bírságot is kiszabhatnak rá.

Ezt is olvasd el! Barcelona ingyenes bérletet kínál azoknak, akik felhagynak az autózással

3. Avesta, Svédország

A Stockholmtól 139 kilométerre, északnyugatra fekvő Avesta településén már tizenkét éve nem kell fizetni a tömegközlekedésért. Igaz, kevés a turista arrafelé, de a 12 ezres kisváros tette etalon lehet sok nagyváros számára: itt azért tette ingyenessé a tömegközlekedést a város vezetése, hogy a helyiek a kis távokat autó helyett inkább buszokkal tegyék meg.

4. Dunkerque, Franciaország

Dunkerque, Franciaorsz\u00e1g

Fotó: Shutterstock

A Drive magazin cikkéből kiderül, hogy az Észak-Franciaország partmenti városában 2018 óta a helyieknek és a turistáknak sem kell fizetniük a tömegközlekedésért. A kívánt eredményt meg is hozta ez a kezdeményezés, mivel azóta sokkal kevesebb forgalmi dugó alakult ki a 90 ezres városban. Egy felmérés szerint a lakosság fele már pár hónappal az ingyenes közlekedés után úgy nyilatkozott, hogy saját autója helyett rendszeresen használja a helyi buszokat.

+1 Luxemburg

Luxemburg

Fotó: Shutterstock

A 600 ezer fős miniállamban – így annak fővárosában is – 2020 óta már nem kell vonaljegyet vagy bérletet vásárolni a különböző tömegközlekedési eszközökhöz, ugyanis az mindenki számára ingyenesen használható. Ez pedig nem csupán a helyieknek nagy ösztönző erő, hanem turistaként is vonzó.

Ez is érdekelhet: 5 ország, ahol pár forintért tömegközlekedhetünk

A figyelmetekbe ajánljuk