határellenőrzés

A román, görög és bolgár európai parlamenti képviselők levélben sürgették Görögország migrációs és menekültügyi miniszterét, hogy szüntesse meg a szárazföldi határellenőrzést Szófia, Bukarest és Athén között. Mindezt úgy, hogy nem támogatja teljesen minden EU-s tagállam az ügyet.


Bulgária és Románia megvizsgálja a szárazföldi határok megnyitásának lehetőségét Görögországgal szemben anélkül, hogy a schengeni csatlakozásukhoz szükséges szárazföldi határokat egyhangúlag jóváhagynák az EU-n belül.

Ezt is olvasd! 4 gyöngyszem Európában, ahol ősi városok emlékei várnak

A kezdeményezés célja, hogy megkönnyítsék a három balkáni ország közötti nyári turizmust.

rom\u00e1n t\u00fcntet\u00e9s a schengeni csatlakoz\u00e1s kapcs\u00e1n

Fotó: Shutterstock

A három balkáni ország megvitatja a szárazföldi határok nyári megnyitásával kapcsolatos terveket, hogy megkönnyítse a köztük lévő nagy turistaforgalmat. Mindezt annak ellenére, hogy Ausztria megvétózta Bulgária és Románia szárazföldi határon történő csatlakozását az EU határok nélküli térségéhez – közölte a SchengenVisaInfo.com.

Dacian Ciolos és Vlad Gheorghe román, valamint Georgios Kyrtsos görög és Daniel Lorer bolgár európai parlamenti képviselő – Dimitrisz Kairidisz görög migrációs és menekültügyi miniszternek címzett – közös levelében egyrészt azzal érvelt, hogy Románia és Bulgária is teljesítette az útlevélmentes övezethez való csatlakozás összes feltételét, és a támogató abszolút többség is megvan a tagországokat illetően.

Ez is érdekelhet: Útlevél és jegy nélkül utazott az USA-ba az orosz férfi, ötlete sincs, hogyan csinálta

Továbbá azt is kiemelték, hogy a három balkáni ország közötti szárazföldi határellenőrzés még mindig hatalmas veszteségeket okoz a közlekedési vállalatoknak és a turistáknak – az utazási költségek, a nyereségkiesés és az időveszteség tekintetében is.

Ausztria Schengen lite" javaslatát követően Románia és Bulgária 2024 márciusától légi és vízi úton is a schengeni övezet részévé válik. Az osztrákok azonban megakadályozták e két ország 2022 decemberében történő teljes körű csatlakozását, ezt a szárazföldi határokra kiterjedő vétójogot pedig a mai napig fenntartják.

A figyelmetekbe ajánljuk