2023-ban több mint 10,3 millió vízumkérelmet nyújtottak be a schengeni övezetet illetően – ez 37 százalékos emelkedés 2022-höz képest. Ennek pedig közel tizede a világ második legnépesebb országából, Kínából érkezett, amely 2018 után újra felkerült a kérelmezők toplistájának élére – megelőzve Törökországot.
Kína ismét az első helyen áll a legtöbb schengeni vízumkérelmet benyújtó országok között. Ez az eredmény bizonyítja, hogy a kérelmezési arányok mostmár véglegesen helyreálltak a koronavírus-világjárvány után, írja a Schengenvisainfo.
2019 és 2022 között ugyanis Törökország számított a legtöbb vízumkérelmet leadó országnak.
Ez is érdekelhet: Ez az európai ország rendelkezik a legerősebb útlevéllel
Fotó: Shutterstock
2023-ra azonban ez módosult: az Európai Unión belüli szabad mozgást biztosító vízum iránti kérelmek több mint 10 százalékát kínai állampolgárok adták be tavaly. Őket Törökország (1,05 millió kérelem), India (966 ezer), Marokkó (591 ezer) és Oroszország (520 ezer) követi.
Kína erőteljes visszatérését jól tükrözi az az adat, hogy tavaly több mint 11-szer annyi kérelmet adott le az ázsiai ország, mint 2022-ben.
(Abban az esztendőben a rangsor 23. helyét szerezte meg.)
Ezt is olvasd el! Kína legfontosabb határa képzeletbeli
A vízumot végül a kérelmezők 82,3 százaléka – nagyjából 8,5 millió polgár – kapta meg. Ebből azonban csupán 6 millióan léphettek be többször a schengeni övezetbe. Ez az előző évhez képest némi csökkenést jelent.