Bad Ischl

Tőlünk pár órára található Európa 2024-es kulturális fővárosa

Idén Észtország második legnagyobb városa, Tartu és a Norvégiában található Bodø mellett az ausztriai Bad Ischl, illetve a környékbeli Salzkammergut régió viseli az Európa Kulturális Fővárosa titulust.


Az Európai Unió 1985 óta minden évben kinevez településeket vagy egész régiókat, amelyek lehetőséget kapnak saját hagyományainak és kultúrájának bemutatására egy teljes éven keresztül. 1999-ig mindössze egy, ám 2000-ben kilenc kinevezett város is volt. Ám azóta általában két vagy három település kapja meg évente a címet, első magyar városként Pécset érte a megtiszteltetés 2010-ben.

Ezt is nézd meg! 6 lenyűgöző hely Ausztriában a természet szerelmeseinek

2023-ban a romániai Temesvár és a görögországi Elefszina mellett pedig Veszprém viselhette Európa Kulturális Fővárosának titulusát, amely keretében számos programot is szerveztek a régióban.

2024-ben újabb három város kapta meg a címet, ugyan hazai település nincs ebben a trióban, az egyikük igencsak közel található a magyar határhoz – nagyjából háromórányi autózásra. Az ausztriai Bad Ischlről és Salzkammergut régióról van szó, amely idén a norvég Bodø és az észt Tartu mellett lesz az EU kulturális fővárosa.

Bad Ischl története

Az osztrákok sókamrájaként is nevezett Salzkammergut régió egyik központja maga Bad Ischl, amely régészeti kutatások szerint már 3000 évvel ezelőtt, a vaskorban is lakott lehetett. Első írásos feljegyzés róla 1262-ből származik, ahol Iselenként hivatkoztak rá. Viszont már ezelőtt, a 10-11. században bizonyítottan folyt itt sókitermelés.

Az évszázadok során kereskedelmi központ lett Bad Ischl, amelynek következtében szépen fejlődött. Fénykorát a 19. században érte el, miután 1807-ben Josef Götz felismerte a sós fürdő jótékony hatását a beteg bányászok egészségére, ezután pedig a turizmus is kezdett fellendülni a településen és környékén.

Ezt is olvasd el! 7 lélegzetelállító európai hely, amit egyszer mindenképp érdemes meglátogatnod

Ferenc József császár is szívesen járt ide:1849-ben nyári rezidenciáját Ischlbe költöztette, tovább erősítve ezzel város hírnevét. A Vince cikke továbbá azt is kiemeli, hogy a széles körben ismert isler sütemény eredete is ide köthető. Az 1950-es években Richard Kurth cukrász alkotta meg helyi műhelyében, ahonnan elindult világot meghódító útjára.

Európa Kulturális Fővárosa 2024-ben

A só és isler városában hivatalosan január 20-án, szombaton kezdődnek meg a kulturális programok, amelyben a gasztronómia értelemszerűen kiemelt szerepet kap majd.

Ha egy csodálatos alpesi tájon egy üdítő kirándulásra vágynánk gasztronomiai kalandokkal, mindenképp írjuk fel bakancslistánkra Bad Ischl-t és Salzkammergut régiót!

A figyelmetekbe ajánljuk