Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózatának éves jelentése immár tizedik éve készül: olyan változókat vesz figyelembe a végső összesítésben, mint a jövedelem, a várható egészséges élettartam, a nagylelkűség, a szabadság, a bizalom és a társadalmi szolidaritás. A jelentést a Vince mutatta be a Traveller cikke alapján.
A lista szerint Finnország már ötödik éve áll az első helyen, és nem meglepő módon az északi országok uralják az első tíz helyet.
Finnország után a további négy legboldogabb ország is északon található: Dánia, Izland, Svájc és Hollandia következik.
Számunkra nem túl jó hír, hogy Magyarország az 51. helyen áll Kuwait (50.) és Mauritius (52.) között.
A legboldogtalanabb ország Afganisztán, majd Libanon és Zimbabwe.
Jan-Emmanuel De Neve, az Oxfordi Egyetem jóléti kutatóközpontjának igazgatója szerint az utolsó helyezett országok jellemzői megegyezőek.
A rangsor legalján olyan társadalmak találhatók, amelyek konfliktusoktól szenvednek és rendkívüli szegénységben élnek. Afganisztánban az emberek egy tízes skálán mindössze 2,4-re értékelték a saját életük minőségét
– mondta.
A kutatásból az is kiderült, hogy az emberek sokat változtak, elsősorban a más ország polgárainak megsegítésével kapcsolatosan: több mint 25 százalékkal növekedett a segítőkészség a pandémia előtti szinthez. A szakemberek szerint a javuló tendencia a világjárványnak köszönhető, ami miatt az emberek együtt érzőbbek, elfogadóbbak lettek.
És íme a lista:
A világ húsz legboldogabb országa
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svájc
- Hollandia
- Luxemburg
- Svédország
- Norvégia
- Izrael
- Új-Zéland
- Ausztria
- Ausztrália
- Írország
- Németország
- Kanada
- Egyesült Államok
- Egyesült Királyság
- Csehország
- Belgium
- Franciaország
A világ tíz legboldogtalanabb országa
- Afganisztán
- Libanon
- Zimbabwe
- Ruanda
- Botswana
- Lesotho
- Sierra Leone
- Tanzánia
- Malawi
- Zambia