csillag
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

Senki nem tudja, honnan indult útjára ez a „zombicsillag”

Hallottunk már vörös óriásokról, fehér törpékről, kék szuperóriásokról, de zombicsillagról talán még soha. Ez a különös égitest úgy tűnik, mintha már régen meghalt volna, mégis újra és újra visszatér és viselkedése alapjaiban borítja fel eddigi csillagászati ismereteket.


Az Univerzum tele van rejtélyekkel és felfedezni valókkal, és bár sok tudós úgy gondolja, már mindenre sikerült magyarázatot találniuk, mindig akad egy-két újabb rejtély.

Csillagászok egy hatalmas erejű „zombicsillagot” észleltek, amely több mint 110 ezer mph (177 ezer km/h) sebességgel száguld át a Tejútrendszeren. A csillagágyúgolyónak, amelynek mágneses tere képes lenne atomról atomra szétszakítani az embereket, van egy rejtélyes eredettörténete is, amely megváltoztathatja a hasonló csillagmaradványokról alkotott elképzeléseinket.

Az SGR 0501+4516 névre keresztelt meglepő objektum egy magnetár, azaz egy erős mágneses mezővel rendelkező neutroncsillag. A neutroncsillagok olyan halott csillagok maradványai, amelyek összeömlásukat követően rendkívül tömör, városméretű égitestekké zsugorodtak össze – gyakorlatilag óriási atommagokká.

Ezt is olvasd el! Elképesztő számok: ennyi galaxis található az univerzumban

Ezt a hihetetlenül kompakt objektumot, amely egyike a Tejútrendszer mindössze 30 ismert magnetárjának, először 2008-ban fedezték fel, amikor mintegy 15 ezer fényévre volt a Földtől. Egy új tanulmányban azonban a kutatók most a Hubble-űrteleszkóp és az Európai Űrügynökség Gaiai-űrszondájával vizsgálták az SGR 0501+4516-ot, és a felvételekből kiszűrt adatokat alapján megállapították, hogy a csillagmaradvány a vártnál sokkal gyorsabban mozog galaxisunkban. A szakértők szerint az objektum mágneses tere mintegy 100 trilliószor erősebb, mint a Föld védőpajzsa.

csillag

Illusztráció.

Fotó: Shutterstock

A NASA szakértői szerint, ha az SGR 0501+4516 elrepülne a Föld mellett a Hold távolságának felénél, intenzív mágneses tere eltörölné bolygónk összes hitelkártyáját. Továbbá, ha egy ember 600 mérföldön belülre kerülne az objektumhoz, a magnetár egy sci-fi-be illő halálsugárrá válna, szétszakítva minden atomot a testben. Minden aggodalom ellenére azonban az élőhalott csillag várhatóan nem kerül a Naprendszer közelébe.

A felfedezés megkérdőjelezi azt, amit eddig tudtunk a magnetárok kialakulásáról

A kutatók azt feltételezték, hogy ezek az objektumok haldokló csillagok robbanásaiból születnek, amelyek szétrobbannak, mielőtt újra neutroncsillaggá állnának össze. A kutatók ezt feltételezték az SGR 0501+4516 esetében is, amelyet eredetileg a HB9 szupernóva-maradvány közelében észleltek. Az új tanulmány azonban kimutatta, hogy a magnetár túl gyorsan és rossz irányba mozog ahhoz, hogy ebből a bizonyos kozmikus tetthelyből származzon – olvasható a Live Science írásából.

Bizonytalan eredet

A kutatók még mindig nem tudják pontosan, hogyan keletkezett a „zombicsillag”, de úgy vélik, hogy inkább egy fehér törpe – egy csillag üzemanyagának kimerülése után visszamaradó mag – közvetlen összeomlása révén jöhetett létre, nem pedig egy klasszikus csillagrobbanás révén.

Figyelmedbe ajánljuk! Magyar tudósok szerint könnyen lehet, hogy az egész univerzum forog

A figyelmetekbe ajánljuk