Néhány héttel ezelőtt egy holland biológus adott hírt arról, hogy az Amazonas-medencében felfedezték a világ talán legnagyobb ma élő kígyóját. A hatalmas anakonda néhány nappal ezelőtt elpusztult, egyes feltételezések szerint megölték.
Február végén a teljes világsajtón végigsöpört a hír, miszerint egy tudóscsoport az amazóniai őserdő mélyén felfedezte a világ legnagyobb kígyófaját.
A Queensland-i Egyetem biológusai ugyanis rájöttek, hogy a címet eddig birtokló zöld anakonda valójában két fajt alkot: eszerint beszélhetünk északi zöld anakondáról és déli zöld anakondáról. A két faj között 5,5%-nyi genetikai eltérés figyelhető meg, ami igen jelentős különbség: a csimpánzok és az emberek mindössze 2%-ban térnek el egymástól.
Ez is érdekelhet: A világtörténelem legnagyobb kígyója még a dinoszauruszoknál is félelmetesebb volt
A kutatócsoport holland tagjáról, Freek J. Vonk biológusprofesszorról egy látványos videó is készült, amint az újonnan felfedezett faj egy hatalmas példányával úszik:
Vonk néhány nappal ezelőtt szomorú fejleményről adott hírt Instagram-fiókján keresztül:
a brazil hatóságok nemrég rábukkantak a gyönyörű állat tetemére.
A bejegyzésről az IFLScience számolt be.
A holland biológus eleinte arra utalt, hogy orvvadászok áldozata lett az Ana Julia névre keresztelt anakonda, hiszen az állat élete virágában volt még és úgy tűnt, teljesen egészséges.
Vonk később pontosított, hozzátéve, hogy a hatóságok jelenleg is vizsgálódnak, így nem zárható ki a természetes halál sem.
Az azonban biztos, hogy Ana Julia halála óriási csapást jelent az Amazonas-medence biodiverzitására nézve, hiszen a nőstény kígyó számos utódot világra hozhatott volna még.
A holland biológus úgy fogalmazott, hogy soha nem fogja elfelejteni azt az egy órát, amit az anakonda társaságában töltött.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Két évtizeden belül teljesen összeomolhat az Amazonas-medence ökoszisztémája
A tudóscsoport egyébként egy, a National Geographic és a Disney+ által közösen jegyzett ismeretterjesztő sorozat keretében indult útnak az Amazonas-medencébe, mivel a helyi őslakosok régóta rebesgetik, hogy 8 méteres, 500 kilós anakondák is élnek az őserdő mélyén.
Csak reménykedhetünk benne, hogy nem Ana Julia volt az északi zöld anakondák utolsó példánya.