Viking sisak.

Illusztráció.

Meglepő helyen bukkantak rá a felbecsülhetetlen értékű viking kincsre

A norvégiai Valdres városában egy 32 vasrúdból álló gyűjteményt találtak, amely a viking korból vagy a kora középkorból származik. Külön érdekesség, hogy Grete Margot Sørum a szülei házának pincéjének kitakarítása közben bukkant rá a körülbelül 1000 éves kincsre.


A szóban forgó gyűjtemény számos egyforma kis méretű vasrudat tartalmaz, amelyek egyenként körülbelül 50 grammot nyomnak, és a szakemberek szerint egykor fizetőeszközként használták őket.

Sørum édesapja egy kút ásása közben talált rá a nem hétköznapi tárgyakra, és a vasak az ’80-as évek óta a pincéjükben hevertek.

Ez is érdekelhet: Sült húsok, zöldségek és gyümölcsök – ezt ették a vikingek

Miután Sørum felfedezte a varudakat, elküldte azokat a fagerenesi Valdres Folkemuseumba. A múzeum ezután továbbította a leleteket a megyei önkormányzat kulturális örökségi osztályára, hogy nyilvántartásba vegyék azokat. A gyűjteményt később az oslói Kulturhistorisk Museumba küldték katalogizálásra és tárolásra.

A terület, ahonnan a darabokat előkerítették, közvetlenül az Oslo és Bergen között húzódó Bergeni királyi út felett fekszik.

A szakértők úgy vélik, hogy a tárgyakat azzal a szándékkal ásták el ott, hogy valaki visszajöjjön értük.

Azért nevezzük rejtekhely-leletnek, mert egyértelmű, hogy valaki azért ásta el, hogy elrejtse a tárgyakat

– mondta Kjetil Loftsgarden régész és egyetemi docens az NRK Newsnak.

Loftsgarden szerint manapság kifejezetten ritkák az ilyen „találatok” mivel a legtöbb rejtekhely elveszik vagy megrongálódik a ház- és útépítések során.

Érdemes pár szót ejteni a hely történelméről: Valdres környéke a középkorban jelentős vasgyártó régió volt. A vasat Dél-Norvégia és Trøndelag völgyeiből és hegyeiből vitték el, hogy szerszámok, fegyverek és szögek készítéséhez használják fel. Bár ezen ipari folyamatok nagy része i. sz. 900 és 1200 között zajlott, a Valdresben folyó vasgyártást bizonyító leleteket egy része egészen az i. sz. 200-as évekig vezethetők vissza.

Forrás: IFL Science

A figyelmetekbe ajánljuk