Egy kutatás megcáfolta azt a széles körben elterjedt hiedelmet, miszerint a gyakori videojátékozás gátolja a gyermekeket az egészséges növekedésben. Habár a tanulmány szerzői kiemelik, hogy további kutatásokra van szükség a témában, komoly összefüggést látnak a gyerekek fejlődése és az online játékok között.
Egy holland, svéd és német tudósokból álló kutatócsapat arra volt kíváncsi, hogy pontosan milyen hatással van a rendszeres, napi szintű videojáték-használat a gyerekek kognitív képességeire és intelligenciájára. A kutatáshoz egy olyan nyilvántartást vettek alapul, ami közel 10 ezer, 9 és 10 év közötti amerikai gyerek képernyőidejét vizsgálta. Ők átlagosan napi 2,5 órát töltöttek tévézéssel vagy online videók nézésével, 1 órát videojátékokkal, és fél órát egyéb internetezéssel – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! Egy kutatás szerint sokkal több mindenre emlékeznek a csecsemők, mint eddig gondoltuk
A tudósok megállapították, hogy azok a gyerekek, akik a szokásosnál több időt töltöttek online játékokkal, két évvel később átlagosan 2,5 ponttal magasabb IQ-val rendelkeztek.
Ezt úgy határozták meg, hogy különböző feladatokat adtak a gyerekeknek, beleértve a szövegértést, a vizuális-térbeli feldolgozást és memóriagyakorlatokat, de olyan feladványok is szerepeltek a kutatásban, amik az önkontrollra és a rugalmas gondolkodásra összpontosítottak.
Ajánljuk figyelmedbe! Egy tanulmány bebizonyította: tényleg minden szülőnek van kedvenc gyereke
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Fontos megjegyezni, hogy a tanulmány kizárólag az USA-ban élő gyerekeket vizsgálta, és nem tett különbséget a videojáték-típusok között (mobil- vagy konzoljátékok). Ennek ellenére a tudósok szerint az eredmény alátámasztja azt az elképzelést, hogy az intelligencia nem egy fix konstans, amivel együtt születünk.
A kutatócsapat azt is kifejtette, hogy a korábbi, a témában született tanulmányok esetén a mintanagyság, a vizsgálatok eltérő felépítése, valamint a genetikai és társadalmi-gazdasági hatások figyelmen kívül hagyása mind-mind eltérő végeredményhez vezetett. Ez pedig azt jelenti, hogy az intelligencia kialakulásában számos tényező szerepet játszhat.
A képernyő előtt töltött idő általában nem rontja a gyerekek kognitív képességeit, sőt a videojátékok használata valójában segíthet az intelligencia növelésében
– nyilatkozta Torkel Klingberg neurológus, a svédországi Karolinska Intézet munkatársa.