Egy átfogó kutatás során szakértők közel 20 ezer olyan családot tanulmányoztak, ahol a szülők egynél több gyereket neveltek. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy bizonyos szempontok alapján, tudat alatt valóban minden szülőnek van kedvence.
Egy friss, átfogó tanulmány arra volt kíváncsi, hogy a szülőknek van-e kedvenc gyerekük. Az elemzésben a szakértők összesen 30 tudományos cikk és 14 adatbázis adatait vizsgálták meg, amelyek pontosan 19 469 személy családdinamikájára vonatkozó információkat tartalmaztak. A kutatók azt szerették volna megtudni, hogy a gyerekek bizonyos jellemzői és tulajdonságai hogyan korrelálnak azzal, ahogy a szüleik bánnak velük. Ezeket az adatokat többféle módon gyűjtötték, többek között interjúkkal, felmérésekkel és személyes megfigyeléssel – írja a Live Science.
Ez is érdekelhet! A humort használó szülőknek jobb kapcsolatuk lehet a gyerekekkel
A kutatók vizsgálatban részt vett testvéreknél olyan jellemzőket vettek figyelembe, mint például a korkülönbség, a nemük, a temperamentumuk és az olyan meghatározó személyiségjegyek, mint a lelkiismeretesség vagy a neuroticizmus. A szülőkkel kapcsolatban pedig azt vizsgálták, hogy hogyan érintkeznek a gyerekeikkel, mennyi pénzt költenek rájuk, mennyire irányítják őket, valamint, hogy mennyire szigorúak vagy engedékenyek a szabályok betartását illetően.
Az elemzés kimutatta, hogy a szülők nagyobb valószínűséggel részesítik előnyben lányaikat a fiaikkal szemben, ezen felül is azt a gyeremeküket, akiről úgy vélik, hogy megértőbb és lelkiismeretesebb, mint a testvéreik.
Fotó: Shutterstock
A lap megjegyzi, hogy a korábbi kutatások szerint azok a gyermekek, akik kedvezőbb bánásmódban részesülnek szüleiktől, nagyobb valószínűséggel rendelkeznek jobb mentális egészséggel, nagyobb tanulmányi sikerrel és egészségesebb családi kapcsolatokkal. Az elhanyagolt gyerekekre pedig ennek az ellenkezője igaz.
Ajánljuk figyelmedbe! Ezért van képzeletbeli barátja a legtöbb gyereknek
Szerintünk a gyerek előnyben részesítése nem feltétlenül azt jelenti, hogy a szülőknek a szó szoros értelmében kedvenceik vannak, hanem inkább azt, hogy úgy döntenek, hogy valamelyik gyerekekkel enyhébbek, mint testvéreikkel
– fejtette ki Alexander Jensen, a tanulmány egyik szerzője. Hozzátette, egyáltalán nem arról van szó, hogy a szülők szeretik az egyik gyereket, és utálják a másikat, szimplán előfordulhat, hogy az egyikkel több konfliktusuk van, míg a másikkal jobban megértik egymást. A kutatás szerint a szüleikkel egyetértő gyerekek valószínűleg szívesebben teszik meg, amit kérnek tőlük, így könnyebben lehet őket irányítani.