De az oltottságukkal se voltak túl őszinték.
A felmérésben 1733 felnőttet kérdeztek meg, akiknek több mint 40 százaléka elismerte, hogy megszegte a karanténszabályokat, vagy nem mondott igazat, ha más, koronavírus ellen hozott óvintézkedésekről volt szó – mutatja be a felmérést a ScienceAlert.
A válaszadók negyede azt mondta a társának, akivel éppen együtt volt – vagy szándékában állt együtt lenni – hogy több óvintézkedést is tesz, hogy elkerülje a koronavírust, miközben ez a valóságban nem volt igaz.
Eközben 22,5 százalékuk bevallotta, hogy megszegte a karanténra vonatkozó szabályokat, 21 százalékuk pedig elkerülte a tesztelést, még akkor is, ha gyanította, hogy megfertőződött.
A megkérdezettek 20 százaléka mondta, hogyha orvosi rendelőbe ment, akkor nem említette meg, ha elkapta a vírust vagy potenciálisan fertőzött lehet.
Több indok is volt
Néhányan azt válaszolták, hogy azért nem mondtak igazat, mert az akarták, hogy az életük „normális” legyen. Mások élni akartak szabadságukkal, vagy úgy vélték, hogy az egészségi állapotukra vonatkozó személyes adatok nem tartoznak másra. Sokan azt mondták, hogy olyan közszereplő útmutatásait követték, akiben megbíznak, legyen az politikus, tudós, műsorvezető vagy bármilyen híresség.
Az oltással is sumákoltak
Amikor később számos amerikai államban és munkahelyen bevezették az oltási szabályokat, sok válaszadó azt állította, hogy hazudott az oltottságáról.
Ezt sokan azzal indokolták, mert „nem tartották nagy ügynek" a vírust, mások nem is hittek benne, de voltak olyanok is, akik nem akarták, hogy a közössége elítélje az oltatlansága miatt – másoknak pedig „muszáj" volt, hogy részt vehessenek az egyetemi órákon.
A felmérés célja egyébként az volt, hogy kiderítse, „hol hibázhatott az Egyesült Államok a koronavírus kezelésében".