Ha a Nemzetközi Űrállomáson orvosi vészhelyzet lépne fel, a legközelebbi dokinak jópár kilómétert kellene utaznia a Földről. Szerencsére az olyan űrhajósok, mint az Európai Űrügynökség munkatársa, Samantha Cristoforetti, szorgalmasan gyakorolják az életmentő eljárásokat.
Cristoforetti a múlt héten közzétett egy videót, amelyen az ISS fedélzetén gyakorolja a szív- és tüdőújraélesztést (CPR), bemutatva, hogy az űrhajósok több módszer közül is választhatnak.
Practising CPR in Space ⛑ #MissionMinerva #CPR #LifeInSpace@esa @esaspaceflight @Space_Station pic.twitter.com/qfEcqpCMU6
— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) September 2, 2022
Az orbitális találékonyság nem ismer határokat. Miközben „betege" az újraélesztőágyon feküdt, Cristoforetti először fejjel lefelé fordult, majd az ISS tetejére tette a lábát, és a lábaival és karjaival mellkaskompressziót végzett.
Ha egy személynek leáll a légzése vagy nem ver a szíve, a mellkasi kompresszió segíthet a vér pumpálásában, hogy életben tartsa. Meg kell találni a módját annak, hogy nekinyomódjon egy felületnek
– mondta Cristoforetti a videóban.
Bár a Digital Trends a napokban arról számolt be, hogy az ISS fedélzetén sem az újraélesztésre, sem az automata külső defibrillátorra (AED) nem volt eddig szükség, lehet, hogy ez nem lesz így örökké.
A fokozódó űrkutatás, beleértve a NASA tervezett Hold- és Mars-küldetéseit, azt jelenti, hogy az emberek hamarosan több időt töltenek majd az űrben, mint valaha. A gondolat, hogy orvosi vészhelyzet alakuljon ki egy űrhajó fedélzetén, rémisztő, de úgy tűnik, hogy az űrhajósok – és az őket támogató személyzet – már most előre gondolkodnak.
Forrás: Futurism