Első alkalommal sikerült a szakértőknek igazolni egy olyan technikát, amellyel tudatos álmodást lehet előidézni. A kísérlet során a résztvevők több mint felének sikerült éber álmot produkálnia, ami rekordot jelentő sikerarány mindössze egy hét alatt, külső beavatkozás nélkül.
Tudatos vagy tiszta álmodásnak azt az állapotot nevezzük, amikor az álmodó tudatában van annak, hogy álmodik, és némi kontrollt gyakorol az álom lefolyása felett. Az egykor mítosznak tartott állapotot a tudomány alátámasztotta, és kifejlesztettek néhány módszert, amivel növelni lehet az esélyét – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet:Isteni üzenetből ördögi marketingeszköz? Az álommanipuláció és ami mögötte rejlik
Ezek közül néhányhoz fejlett berendezésekre van szükség. Ez egyrészt azért sajnálatos, mert az emberek élvezik az álmokat, másrészt pedig a traumák gyógyításának és a káros szokások szabályozásának potenciális eszközeként tekintenek rájuk. Dr. Denholm Aspy, az Adelaide-i Egyetem munkatársa pedig arra volt kíváncsi, hogy a technikák kombinálása milyen sikerrel járna.
Aspy 169 résztvevőt oktatott a tudatos álmodás eléréséhez kifejlesztett technikákra. Az egyik ilyen módszer, a valóságtesztelés, arra szoktatja az embereket, hogy rendszeresen ellenőrizzék, valóban ébren vannak-e. A Mnemonic induction of lucid dreams (MILD) során a résztvevők ébresztőt állítanak be, hogy öt óra elteltével felébredjenek, és mielőtt visszaaludnának, kötelező elmondaniuk a következő mondatot:
Legközelebb, amikor álmodom, emlékezni fogok arra, hogy álmodom.
A MILD-gyakorlóknak azt is el kell képzelniük, hogy milyen lenne, ha tudatos álomban lennének.
A Dreaming című folyóiratban Aspy arról számol be, hogy a valóságtesztelés önmagában nem volt túl hatékony, de azok közül, akik a valóságtesztelés és a MILD kombinációját próbálták ki, 53 százalékuknak volt tiszta álma a próbaidőszak alatt, és 17 százalékuknak sikerült minden éjszaka. Ez az eredmény meghalad minden korábbi tanulmányt, amelyet beavatkozások nélkül végeztek, például olyan maszkok nélkül, amelyek fényt világítanak az emberek szemébe a REM-alvás észlelésekor.
Olvasd el ezt is! Rémképek és vágyak: érdekes tények az álmokról
Tekintettel arra, hogy a valóságtesztek nem bizonyultak hasznosnak, Aspy elismerte, hogy a tudatos álmok teljes mértékben a MILD-nek tulajdoníthatók. Megjegyezte azonban, hogy sikerességi aránya meghaladja a MILD-ről készült korábbi tanulmányokét, még azokét is, amelyeket ő maga végzett.
Az emberek körülbelül 55 százalékának van tiszta álma valamikor az élete során, de a legtöbb ember számára nagyon ritkák. Aspy maga is érdeklődni kezdett a tisztánlátó álmok iránt, miután gyermekkorában többször is tapasztalta.
A legtöbb tudatos álmodó kezdetben gyorsan felébred, amint rájönnek, hogy álmodnak, de idővel megtanulhatják kezelni, és akár egy órával is meghosszabbíthatják álmaikat.