A Berlin melletti Tesla gigagyár fejlesztése egy műholdas elemzés szerint mintegy 500 ezer fa kivágását eredményezte.
A német gyár építése rendkívül ellentmondásos, és jelentős tiltakozásokat váltott ki a zöld gazdaság fejlesztésével járó kompromisszumokról.
A Kayrros környezetvédelmi hírszerző cég szerint a műholdfelvételek azt mutatják, hogy 2020 márciusa és 2023 májusa között 329 hektárnyi erdőt vágtak ki a helyszínen. Ez körülbelül 500 ezer fának felel meg.
Ez is érdekelhet: Ezt okozza a sarkköri jégtáblák olvadása a Jeges-tenger élővilágával
A klímaaktivisták szorgosan ellenzik az óriásgyár terjeszkedését: faházakba költöznek be az építési területen, egy csoport pedig márciusban felgyújtott egy villanypóznát, amivel pár napra leállították a munkálatokat. Az egyik szervezet szerint a Tesla működése ráadásul nemcsak Németország környezetét pusztítja, hanem globális károkat okoz a fémbányászattal.
Karolina Drzewo, a Turn Off Tesla's Tap kampányszövetség munkatársa elmondta, hogy az elemzés szerint a vállalat elektromos járműveinek gyártása helyi természetpusztítást, valamint a fémek bányászata révén globális károkat okozott:
Németország egyik legszárazabb régiójában már így is túl sokat pusztítottak a környezetből. Meg kell akadályozni a bővítést és ezáltal az erdők még nagyobb mértékű pusztulását és a védett ivóvízterület veszélyeztetését.
Olvasd el ezt is! Elon Musk szerint nem kizárt, hogy repülni is tud majd az új Tesla
Antoine Halff, a Kayrros környezetvédelmi cég vezetőelemzője ugyanakkor azt mondta, igaz, hogy a gyár miatt ki kellett vágni jó néhány fát, viszont a robbanómotoros autók leváltása elektromosra pozitív hatással lesz a környezetre. Azt is hozzátette, hogy a kivágott fák körülbelül 2800 gépjármű széndioxid kibocsátását tudták volna megkötni, ami töredéke a Tesla által egy negyedévben előállított elektromos járművek számának.