Annak ellenére, hogy megközelítőleg 65 millió évvel ezelőtt haltak ki, a dinoszauruszok a mai napig rengeteg kérdést szolgáltatnak a tudománynak. Különösen igaz ez egy fajra, a Tyrannosaurus rexre, ami nemcsak elképesztően véresszájú, de hihetetlenül okos is volt. Legalábbis ezt hihettük egészen mostanáig, ám egy új kutatás szerint a T. rexek közel sem voltak annyira értelmesek, mint azt gondoltuk.
A Science Alert számol be annak a kutatócsoportnak a munkájáról, ami a valaha élt egyik legvérengzőbb ragadozó, a Tyrannosaurus rex agyát, annak összetételét és működését vizsgálta.
Ez is érdekelhet! Évtizedes tévhit dőlt meg ezzel a dinoszaurusszal kapcsolatban
Egy 2023-ban megjelent tanulmány azt állította, hogy ezek az állatok a képességeiket tekintve nagyjából annyira lehettek fejlettek, mint a ma élő páviánok.
Ez különösen magas kognitív képességeket jelent, ami – ha igaz lenne – teljesen felülírná azt, amit a dinoszauruszok agyi kapacitásáról eddig gondoltunk.
A félelmetes dinoszauruszok képességeit nem helye csak az agyméretükből levezetni
ShutterstockA Heinrich Heine Egyetem zoológusa, Kai Caspar szerint azonban ez a feltételezés több szempontból hamis, olyannyira, hogy már a kiindulópontja sem állja meg a helyét.
A tudósok szerint nem helyes azt gondolni, hogy csak azért, mert a T. rexeknek viszonylag nagyméretű agyuk volt, ez az intelligenciájukra is pozitív hatással volt. Példaként a madarakat említik: a varjaknak például kifejezetten kicsi az agyuk, mégis rendkívül összetett és fejlett kognitív képességekkel rendelkeznek.
Ezt is olvasd el! Hatalmas esőzés mosta felszínre minden idők legrégebbi dinoszaurusz-csontvázát
Nem megbízható és épp ezért nem is helyes az alapján meghatározni egy kihalt faj neuronjainak számát, hogy csak az agyüreg méretét vesszük alapul
– idézi a portál a tanulmányt, amiben megemlítik: a T. rexek rendkívül szociális lények voltak, hordában vadásztak, de ez nem jelenti azt, hogy különösebben értelmesek is lettek volna.