Habár az eddigi vélemények megoszlottak róla, és több kutatásban is intő jelként tekintettek a szundításra, egy új kutatás szerint ha rendszeresen megpihenünk kicsit a nap folyamán, az jót tesz az agyunknak, és segít hosszabb ideig megőrizni frissességét.
A kutatócsoport kimutatta, hogy a szundikálók agya 15 köbcentiméterrel nagyobb − ez három és hat év közötti öregedés késleltetésével egyenértékű. A tudósok azonban azt javasolják, hogy a szundikálást korlátozzuk fél óránál rövidebb időre − írja a BBC.
Persze a nappali alvás sok munkahelyen nehézkesen megoldható, a munkakultúra gyakran elítélően tekint a gyakorlatra.
Ez is érdekelhet: Komoly bajra is utalhat a rendszeres délutáni alvás
Azt sugalljuk, hogy potenciálisan mindenki tapasztalhat némi előnyt a szunyókálásból
− mondta Dr. Victoria Garfield.
A szunyókálásról kimutatták, hogy csecsemőkorban kritikus fontosságú a fejlődés szempontjából, majd az életkor előrehaladtával egyre ritkábban fordul elő, majd a nyugdíjba vonulás után újra népszerűvé válik, és a 65 év felettiek 27%-a számolt be arról, hogy napközben szundikál.
Dr. Garfield szerint a szundikálásra vonatkozó tanácsok „elég könnyen megvalósíthatóak" a fogyáshoz vagy a testmozgáshoz képest, amelyek „sok ember számára nehezek". Az agy természetes módon zsugorodik a korral, de hogy a szundikálás segíthet-e megelőzni például az Alzheimer-kórt, még további kutatásokat igényel. A demencia például bizonyítottan összefügg a zavart alvással.
Ha tovább olvasnál: Déutáni pihenés? A tudomány szerint ez a legjobb időpont hozzá
Fotó: Shutterstock
A kutatók szerint a rossz alvás idővel károsítja az agyat azáltal, hogy gyulladást okoz és befolyásolja az agysejtek közötti kapcsolatokat.
A rendszeres szunyókálás védelmet nyújthat a neurodegeneráció ellen azáltal, hogy kompenzálja a hiányos alvást.
A szunyókálás tehát növelheti az egészséget, de ennek a fordítottja is igaz, mivel lehet, hogy az egészséged állapota miatt vagy fáradt, és azért kell megpihenned nap közben. A kutatók ezért egy ügyes technikával bizonyították be, hogy a szunyókálás jótékony hatású.
Egy gigantikus kísérletet végeztek, amelynek alapja a DNS volt, amellyel születünk. Korábbi tanulmányok 97 olyan részletet azonosítottak a DNS-ünkből, amelyek nagyobb valószínűséggel tesznek minket szundikálóvá vagy erőteljesebbé a nap folyamán.
A csapat tehát 35 ezer, 40 és 69 év közötti, az Egyesült Királyság Biobank projektjében résztvevő ember adatait vette alapul, és hasonlította össze a genetikai „szundikálókat" és a „nem szundikálókat".
A Sleep Health című folyóiratban közzétett eredmények 15 köbcentiméteres különbséget mutattak ki − ami 2,6-6,5 évnyi öregedésnek felel meg. A teljes agytérfogat körülbelül 1480 köbcentiméter volt a vizsgálatban.
A tanulmány meggyőző érveket sorakoztat fel amellett, hogy ne érezd magad lustának a szunyókálásaid miatt, sőt.