szívroham
Shutterstock

Nem meglepő, melyik nap kapnak a legtöbben szívrohamot

„A kemény munka még senkit sem ölt meg" – hallottuk már sokszor a kijelentést, de úgy tűnik, ez nem életbiztosítás: mint kiderült, a halálos szívrohamok hétfőnként fordulnak elő leggyakrabban, legalábbis Írországban. Ráadásul az adatokban van még egy csavar: a vasárnapok is extra kockázatot jelentenek.

A kutatást elvégző orvosok persze nem tudták megmagyarázni a jelenség okát, de könnyű belelátni az adatokba egy magyarázatot: már a munkába való visszatérés gondolata is egészségügyi kockázatot jelent, nem beszélve a hét első munkanapjáról.

A Brit Szív- és Érrendszeri Társaság éves konferenciáján mutatták be azokat az eredményeket, amelyet a Belfast Health and Social Care Trust és a Royal College of Surgeons orvosai állapítottak meg: a kutatásban 10 528 beteg adatait vizsgálták, akik 2013 és 2018 között kerültek kórházba a szívinfarktus legsúlyosabb típusával – ST-szegmens elevációs szívizominfarktussal, röviden: STEMI), amely akkor következik be, amikor egy nagyobb koszorúér teljesen elzáródik – számol be az eredményekről az IFLScience.

Olvasd el ezt is! Magas vérnyomással küzdesz? Élelmiszerek, amik segíthetnek a harcban

Mivel a tanulmányt még nem publikálták, csupán a konferencián mutatták be, ezért keveset lehet tudni az eredményekről

Erős statisztikai összefüggést találtunk a munkahét kezdete és a STEMI előfordulása között. Ezt már korábban is leírták, de továbbra is kuriózum. Az ok valószínűleg multifaktoriális, azonban a korábbi eredmények alapján ésszerű feltételezni egy cirkadián elemet.

– árulta el Dr. Jack Laffan, a Belfast Health and Social Care Trust munkatársa.

Mint Laffan megjegyezte, a hétfőn jelentkező egészségügyi panaszokról már korábban is beszámoltak, de az összefüggés pontos természete még mindig bizonytalan. Ha egyszerűen a munkával kapcsolatos stressz lenne a probléma, akkor más munkanapoknak is hasonlóan veszélyesnek kellene lenniük. Szerinte az is lehetséges, hogy a jelenség összefügg a minden évben a nyári időszámítás bevezetésekor regisztrált szívrohamok számának növekedésével – a hétvégi többletalvás az orvos szerint kicsit olyan lehet, mintha egy másik időzónába költöznénk, és a visszaváltás okozta sokk akár halálos is lehet.

Ez is érdekelhet: A nyári időszámítás valójában nem tesz jót az egészségünknek

A vasárnapi kiugró adatok viszont azt mutatják, hogy jelenség akár pszichés jellegű is lehet, és az előttünk álló hét előérzete jelenti a legnagyobb veszélyt, hiszen köztudott: kevesen fordulnak jó hangulatban a hétfőre.

Bármi is legyen az összefüggés, a kutatók szerint az adatok több mint puszta érdekesség:

Az Egyesült Királyságban ötpercenként kerül valaki kórházba életveszélyes szívroham miatt, ezért létfontosságú, hogy a kutatás a jövőben fényt derítsen arra, hogyan és miért történnek a szívrohamok

– mondta Sir Nilesh Samani professzor, a BHF orvosi igazgatója


A figyelmetekbe ajánljuk