4 ok, amiért nem kell félned a szénhidrátoktól

4 ok, amiért nem kell félned a szénhidrátoktól

A szénhidrátbevitel a táplálkozástudomány egyik legvitatottabb témája. A szénhidrátokat sokan a súlygyarapodással, szívbetegségekkel és különféle más problémákkal hozzák összefüggésbe. Valóban a hizlaló élelmiszerek gyakran magas szénhidráttartalmúak, különösen a finomított szénhidrátok. Azonban nem minden szénhidrátforrás egyenlő. Íme 4 ok, amiért nem kell tartani tőlük.


1. A szénhidrátok nem kizárólag hizlalóak

A tudósok egykor azt feltételezték, hogy a szénhidrátok jobban növelik az elhízás kockázatát, mint a zsír és a fehérje.

E hipotézis szerint a szénhidrátok az elhízás elsődleges okozói, mivel képesek megemelni az inzulinszintet, elősegítve a kalóriák zsírként való elraktározását. Ez az elképzelés az elhízás szénhidrát-inzulin modellje néven ismert.
Természetesen bármely kalóriát szolgáltató tápanyag - zsír, szénhidrát vagy fehérje - túlzott bevitele hatékony recept lehet a súlygyarapodáshoz.

Mindazonáltal az egészséges, alacsony szénhidráttartalmú étrendek bizonyítottan hatékonyak a fogyásban - legalábbis rövid távon. Mégis, egy nagy, 12 hónapos tanulmány, amely összehasonlította az egészséges, alacsony szénhidráttartalmú étrend és az egészséges, alacsony zsírtartalmú étrend hatékonyságát, nem észlelt jelentős különbségeket a fogyásban.
Röviden, az elfogyasztott szénhidrátok minősége nagyobb jelentőséggel bír, mint a szénhidrátok aránya az étrendben.

Ez is érdekelhet: A 6 legegészségesebb tejféle a dietetikusok szerint

2. Fontosak az optimális egészséghez

A táplálkozás ritkán fekete-fehér. A legtöbb szakértő mégis egyetért abban, hogy a rostfogyasztás jót tesz az egészségnek. A legtöbb élelmi rost szénhidrátokból áll. Az oldható rostok különösen előnyösek a testsúly fenntartása és a szív egészsége szempontjából.

A rostok megnövelik az emésztéshez és a tápanyagok felszívódásához szükséges időt, ami hozzájárul a testsúly csökkentéséhez és az egészség javulásához.

3. A szénhidrátok csökkentése nem javítja az edzési teljesítményt

Egy jól megtervezett – bár régebbi – vizsgálatban, amelyben kerékpárosok 100 kilométeres próbát végeztek szakaszos sprintekkel, a résztvevők a tesztet megelőző héten alacsony vagy magas szénhidráttartalmú étrendet követtek.

Mindkét csoport hasonló versenyidőket ért el, azonban a magas szénhidráttartalmú csoport mind a négy alkalommal felülmúlta az alacsony szénhidráttartalmú csoport teljesítményét. Bár egyetlen tanulmány nem vonhat le szilárd következtetéseket, a bizonyítékok súlya elsöprő mértékben alátámasztja az eredményeket.

Azok számára, akik edzenek, hogy fittek maradjanak, az alacsony szénhidráttartalmú étrend valószínűleg nem fog ártani a teljesítményüknek – de valószínűleg nem is fog javítani rajta.

4. Kiegyensúlyozottság

Fontos, hogy az élelmiszereket egészében szemléljük, és ne csak a tápanyagokat vegyük figyelembe. Ez különösen igaz, ha a szénhidrátokról van szó.

A magasan feldolgozott élelmiszerek egészségtelenek, és alig vagy egyáltalán nem nyújtanak tápértéket. Napjainkban ezek járulnak hozzá leginkább a felesleges kalóriákhoz. Bár az alacsony szénhidráttartalmú diéta hatékony eszköz lehet a fogyás és a cukorbetegség ellenőrzésére, ez nem jelenti azt, hogy a szénhidrátok önmagukban okozzák a súlygyarapodást vagy a betegségeket.

A szénhidrátoknak tehát nagyon rossz a hírük, pedig fontos, hogy eleget fogyasszunk belőlük – csak nem mindegy, melyikekből.

A figyelmetekbe ajánljuk