Kutya állatorvosnál
Fotó: Shutterstock

Az állatok mérete nem függ össze a megbetegedések gyakoriságával

Kiderült, melyik állatok a leghajlamosabbak a rákos megbetegedésekre

A rákos megbetegedések közel sem csak az emberek életét érintik: egyre több kutatás foglalkozik az állatokban kialakuló daganatokkal és azok következményeivel. De vajon melyik faj van a leginkább kitéve a rák veszélyeinek, és miféle paradoxon áll fent a testméret és a rák kialakulásának esélye között? Az IFLScience szemléz egy tanulmányt, ami meglepő eredményekre jutott.

Egy 2021-es kutatás szerint évente közel 10 millió ember veszti életét különböző rákos megbetegedésekben. A daganatok kialakulásánál a genetika, az életmód, az immunrendszer gyengesége és a környezeti tényezők játsszák a legfontosabb szerepet. Az állatoknál azonban cseppet sem ennyire egyszerű a helyzet: az úgynevezett Peto-paradoxon is befolyásolja a képletet.

Még több hír az állatvilágból! Megdöbbentő mutáció alakult ki a Csernobil környékén élő farkasoknál

Ez az ellentmondás arra utal, hogy

a nagytestű, kifejezetten sok sejttel rendelkező állatok egyáltalán nem lesznek nagyobb arányban rákosak.

Pedig logikusan, mivel a méretük miatt sokkal több sejtjük van, ami elrákosodhatna, gyakrabban kéne megbetegedniük,mégsem ez a helyzet.

hossz\u00fasz\u00e1rny\u00fa b\u00e1lna (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Hiába a hatalmas méret, a bálnáknál ritka a daganatos megbetegedés

Fotó: Shutterstock

A portál szerint erre a paradoxonra a tudósok sem tudják a választ, de a kutatások is azt támasztják alá, hogy a kisebb testű állatok nagyobb eséllyel esnek át valamilyen daganatos megbetegedésen.

Egészen mostanáig nem igazán voltak statisztikáink a rákos elváltozásokat illetően. Eddig csak az emberek, a kutyák és a meztelen földi patkányok esetében tudtunk számokat felmutatni, most azonban ez megváltozott

– idézi a portál Carlo Maley-t, a tanulmány egyik szerzőjét.

Az elmúlt tíz évben Maley és a kollégái összesen 292 különböző faj 16000 boncolási eredményét vizsgálták, de nem sikerült feloldaniuk az ellentmondást. A testmérettel ugyan minimálisan nőtt a rákos megbetegedések kialakulása, de nem annyira, hogy az befolyásolta volna az eredményeket. Ráadásul a nagytestű állatok esetében a hosszabb vemhességi idő sok esetben csökkentette a dagantok kialakulását.

Ezeknek az állatoknak erősnek és szívósnak kell lenniük, hogy képesek legyenek olyan hatalmasra megnőni. Ez egy evolúciós kérdés, és a véleményem szerint nem tűnik ellentmondásnak. Minél nagyobb és erősebb egy szervezet, annál ellenállóbb a rákkal szemben

– idézi a portál a kutatót.

Nyest

A kutatás szerint a nyestek a legveszélyeztetettebbek

Fotó: Shutterstock

A tanulmány szerint

a legtöbb rákos megbetegedést egyébként a nyesteknél diagnosztizálták: itt a vizsgált egyedek 63 százalékában találtak daganatos elváltozást.

A második leginkább veszélyeztetett faj az oposszum, a harmadik pedig a sün lett.

Ez is érdekelhet! Úgy tűnik, a csimpánzok képesek a beszédre

A legkevesebb rákos elváltozást a pápaszemes pingvinek esetében találták: itt a vizsgált egyedek alig 0,4 százaléka volt érintett.

Őket követik a delfinek 1,3 százalékkal, a harmadik helyen pedig a gyümölcsdenevérek találhatók, 1,4 százaléknyi rákos megbetegedéssel.


A figyelmetekbe ajánljuk