pszichológia
Fotó: Shutterstock

Keresik az ország legjobb pszichológusait és segítő szakembereit

Elindult a MentalCare Awards a mentális egészségért végzett munka elismeréséért.


A Mindwell Pszichológiai Központ elindította a MentalCare Awards díjat, amelynek célja, hogy reflektorfénybe állítsa az állami és közintézményekben, kórházakban, civil szervezeteknél dolgozó pszichológusokat és mentális egészségért dolgozó szakembereket, és valódi elismerést nyújtson azoknak, akik nap mint nap a lelki jóllétért dolgoznak. Jelölni 2025. május 31-ig lehet, a jelentkezés részletei a Mindwell oldalon találhatók.

A díj és a Mindwell Pszichológiai Központ alapítójával Dr. Dura Mónikával beszélgettünk, akinek alapvégzettsége ugyan jogász, öt gyermek édesanyjaként azonban szívügyének tekinti, hogy a mentális egészség támogatását. Vele beszélgettünk a lelki jóllét fontosságáról, a mai kamaszokat érintő kihívásokról, valamint arról, hogyan lehet szülőként, vezetőként és emberként is egyensúlyban maradni ebben a felgyorsult világban.

Dr. Dura Mónika

Kezdjük először a díjjal. Az ország legjobb segítő szakembereit, pszichológusait szeretnétek díjazni, őket jelölheti most a közönség. Miért tartottad fontosnak a díj alapítását?

A mentális egészség kérdése ma már nem csupán egyéni probléma, hanem társadalmi kihívás. A világjárvány utóhatásai, a gazdasági bizonytalanság, a digitalizáció okozta túlterheltség, valamint a társadalmi elszigetelődés világszinten is felerősítették a pszichés megterheléseket. A WHO becslése szerint a depresszió 2030-ra a világ egyik vezető népegészségügyi problémája lesz.

Magyarországon a helyzet különösen aggasztó: az OECD statisztikái szerint a magyar lakosság mentális állapota az egyik legrosszabb Európában. A szorongás, kiégés, depresszió, függőségek, és a fiatalok körében tapasztalható önértékelési problémák egyre gyakoribbak. Eközben a pszichológusok és segítő szakemberek gyakran láthatatlanok maradnak, túlterheltek és kevés elismerést kapnak azért a nélkülözhetetlen munkáért, amit végeznek.

A mentális egészség nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Az a szakember, aki segít valakinek újra visszatalálni önmagához, a hétköznapi működéshez vagy éppen a családjához – társadalmi értéket teremt. A MentalCare Awards célja, hogy ezek az értékek ne maradjanak észrevétlenek. Elismerjük, támogatjuk és láthatóvá tesszük azokat és az általuk képviselt ügyeket, akik mentális jóllétünkért dolgoznak. A MentalCare Awards-ra többek között az állami és közintézményekben, kórházakban, civil szervezeteknél dolgozó pszichológusokat és mentális szakembereket lehet jelölni. Olyanokat, akik valami pluszt adnak, valamiért különlegesek, valami miatt kiemelkednek a többi szakember közül, de munkájuk eddig nem kapott kellő elismerést.

A pályázatokat szakmai zsűri bírálja el, a díjátadóra pedig 2025 őszén kerül sor.

Az utóbbi hetekben nagy visszhangot váltott ki a Netflix Kamaszok című dokumentumfilm-sorozata, amely nagyon komoly társadalmi problémákra világít rá. Öt gyermek édesanyjaként bizonyára nehéz ezzel kapcsolatban objektíven véleményt alkotni. Lassan két éve alakult meg a központ, ahol bizonyára nagyon sok tapasztalat gyűlt össze a korosztállyal kapcsolatban. Milyennek látod a mai kamaszok lelkiállapotát? Van-e olyan jelenség, amit különösen aggasztónak tartasz? Milyen problémákkal fordulnak hozzátok leggyakrabban a szülők?

A kamaszok mentális állapota valóban aggasztó – nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Egy teljesen más világban nőnek fel, mint mi: digitalizált, gyors, folyamatos ingeráradattal teli közegben. Ehhez társul az a tény, hogy sok családban csökkent a minőségi együtt töltött idő, a szülők leterheltek, és ez mind hatással van a gyerekek lelkiállapotára.

Ami különösen riasztó, az a bullying jelenléte az iskolákban – ez mindenhol megjelent, városban, faluban, általánosban és elit gimnáziumban egyaránt. A megoldás első lépése az, hogy ezt tényként elfogadjuk, és szakemberek segítségével iránymutatásokat, protokollokat dolgozunk ki, amelyek alapján az intézmények hatékonyan tudnak reagálni ezekre az esetekre.

Mi a szülők szerepe a gyerekek érzelmi fejlődésében? Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

A szülői példamutatás és az érzelmi elérhetőség már egészen kisgyermekkorban meghatározó. Apró gesztusokkal kezdődik – például azzal, hogy óvodából iskolából hazafelé megbeszéljük a nap eseményeit, mi okozott örömet vagy szomorúságot. Ezek az alkalmak alakítják ki azt az érzést, hogy „a szüleimhez bármikor fordulhatok”.

Ha a szülő észreveszi, hogy gyermeke viselkedése tartósan megváltozik – például bezárkózó lesz, nem keres kapcsolatot, visszahúzódik –, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Az első lépés általában egy szülőkonzultáció, ahol meg tudjuk nézni, merre érdemes tovább menni, kell-e bevonni a gyereket is a folyamatba.

Mesélj egy kicsit a saját utadról. Mi vezetett oda, hogy megalapítsd a Mindwell Pszichológiai Központot?

A Mindwell megalapítása mögött egy nagyon erős érték, belső meggyőződés állt: szerettem volna felhívni a figyelmet arra, hogy a mentális egészség legalább annyira fontos, mint a fizikai. A kettő kéz a kézben jár, mégis hajlamosak vagyunk elhanyagolni a lelki jóllétünket – különösen felnőttként, szülőként. Mindig azzal a példával élek: ha fáj a gyerek foga, azonnal időpontot kérünk a fogorvoshoz. De ha mentális nehézséggel küzd, sokszor csak reménykedünk, hogy „majd megoldódik”. Azt szerettem volna, hogy ez a hozzáállás változzon.

Cégvezetőként és ötgyermekes édesanyaként is úgy látom, hogy csak akkor tudunk jól működni a különböző szerepeinkben – legyen az szülő, vezető vagy munkavállaló –, ha mi magunk rendben vagyunk mentálisan. Ha én vezetőként jól vagyok, akkor a csapatom is úgy lesz. Ha anyaként jól vagyok, akkor a családom is kiegyensúlyozottabb.

Milyen értékek mentén álmodtad meg a központot? Volt személyes indíttatásod is?

Nem volt konkrét személyes krízis vagy esemény, ami a központ elindítására sarkallt volna, inkább egy erős hitem abban, hogy a mentális egészséggel való foglalkozás alapvető szükséglet a mai világban. Fontosnak tartottam, hogy a központ ne csak for-profit vállalkozásként működjön, hanem már a kezdetektől fogva jelen legyen benne a társadalmi felelősségvállalás is. Ezért dolgozunk együtt olyan alapítványokkal, mint a Világszép, az Egyszülős Központ vagy a Bátor Tábor, és ezért kínálunk pro bono szolgáltatásokat is azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak a pszichológiai támogatást.

Szintén kiemelten fontos számomra a prevenció és edukáció: rendszeresen tartunk ingyenes workshopokat pedagógusoknak, segítő szakembereknek, fiatal pszichológusoknak és szülőknek, hogy minél szélesebb körben terjedjen a mentális egészség kultúrája.

Milyen szolgáltatásokat kínál a Mindwell? Hogyan segítitek a családokat?

A Mindwell komplex szolgáltatásokat kínál: egyéni terápiákat felnőtteknek, gyerek- és kamaszkonzultációkat, család- és párterápiát is. Kiemelten fontosnak tartjuk a csoportos foglalkozásokat, különösen a fiatalok számára. Itt az önismeret, önbizalom, érzelemkezelés, stresszkezelés témáit dolgozzuk fel – szakemberek által vezetett, biztonságos keretek között. A kortárscsoportok ereje ebben a korban hatalmas: a fiatalok megtapasztalják, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal, és egymástól is tanulhatnak.

Van olyan visszajelzés, amely különösen megerősített abban, hogy jó úton jártok?

Számomra minden olyan visszajelzés meghatározó, amikor valaki szóban vagy írásban elmondja, mennyit segített neki a központban kapott támogatás. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy szakmai csapatunk sokszínű legyen – vannak köztünk gyerekpszichológusok, felnőtt-terapeuták, egyetemi oktatók, állami szférából érkezett kollégák. Így tudunk igazán személyre szabott segítséget nyújtani a hozzánk fordulóknak.

Cégvezetőként hogyan látod a mentális egészség szerepét a jövőben, és milyen kihívásokkal szembesülsz női vezetőként?

A vezető mentális állapota kihat az egész csapatra – ebben hiszek. A jövő sikeres vezetői azok lesznek, akik tudatosan figyelnek a saját lelki jóllétükre is. Női vezetőként én nem kihívásként, hanem inkább előnyként élem meg azt az érzékenységet, amit nőként hozok a szakmai munkába. Szerintem ez pont, hogy erősíti a profizmust.

Milyen terveitek vannak a közeljövőre nézve?

Májusban indul a Mindwell webshopja, amelyben pszichológiai témájú könyveket, játékokat, előadásokat, workshopokat kínálunk – mindezt szakmai ajánlással, életkori bontásban, problémakörökre lebontva. Készülünk két saját fejlesztésű kártyával is: az egyik a kamaszokat, a másik a párkapcsolatokat célozza. A kamasz kártyán például bevezető kérdések, majd mélyebb, elgondolkodtató kérdéspárok találhatók – akár baráti körben, akár családi beszélgetésekhez, vagy iskolai közösségekben is jól használhatók.

Mit üzensz azoknak a szülőknek, akik nehéz időszakon mennek keresztül a gyerekükkel?

A legfontosabb: ne várjanak. Ha úgy érzik, elakadtak, kérjenek segítséget. Egy szülőkonzultáció már önmagában is sokat adhat – irányt, megerősítést, eszközöket. Nem kell megvárni, míg nagy baj lesz. A legnagyobb törődés, amit egy szülő adhat, az az, ha időben lép.

A figyelmetekbe ajánljuk