egy mikroszkopikus méretű élőlény
Fotó: Shutterstock

A világ legapróbb állata 100-szor kisebb egy homokszemnél


Bár mindig fennáll a lehetősége új fajok felfedezésének, nagyon nehéz elképzelni, hogy a tudósok egyhamar kisebb állatfajra bukkanjanak a nyálkaspórásoknál, írja a LiveScience.


A nyálkaspórások, más néven myxozoák a medúzákkal rokonságban lévő, mikroszkopikus méretű gerinctelen állatok. Átmérőjük jellemzően 0,02 milliméter körül mozog, ami a Hawaii Egyetem kutatói szerint körülbelül egy homokszem századrészének felel meg.

Az apró állatok elég egyszerű életformát fejlesztettek ki, ami hasonló a parazitákéhoz. A legtöbb myxozoa vízben terjedő spórákat termel, majd ezek révén hatol be a gerinces vagy gerinctelen gazdaszervezetekbe, jellemzően a halakba.

myxozo\u00e1k

Myxozoák

Forrás: Public Domain; Wikimedia Commons

Bár egyes nyálkaspórások komoly betegségeket okoznak a gazdatestben, sokuk teljesen ártalmatlan. Ez az ártalmatlanság pedig az apró mérettel együtt azt eredményezi, hogy a tudósok gyakran egész egyszerűen megfeledkeznek az apró lényekről – pedig Beth Okamura, a londoni Természettudományi Múzeum professzora szerint több ezer ilyen faj él szerte a világon.

Bár mindent egybevetve a myxozoák a legkisebb ismert állatok, az emlősök körében is léteznek egészen apró egyedek – persze a tizedmilliméteres méret náluk elképzelhetetlen lenne. A Mammal Review folyóirat 2012-es listája szerint az etruszk cickányok és a dongódenevérek számítanak jelenleg a legkisebb emlősöknek – előbbi maximális mérete 5, utóbbié 2,9-3,3 centiméter.

A figyelmetekbe ajánljuk