Bár a jávai tigrist az 1980-as években hivatalosan is kihalt fajnak minősítették, néhány jel arra mutat, hogy a vadonban mai napig élnek egyedei. Indonéz kutatók most erre keresnek további bizonyítékokat, írja az Al Jazeera.
Március 26-án hozta nyilvánosságra az indonéz környezetvédelmi minisztérium egyik tisztviselője a hírt, miszerint kiterjedt DNS-vizsgálatokkal és rengeteg kamerával vizsgálják a jávai tigris státuszát. A fajról eddig úgy vélték, hogy az 1980-as években végleg kipusztult.
Ez is érdekelhet! Egy cég fel akar támasztani egy már kihalt állatfajt
A vizsgálatot azután indították el, hogy az ország Nemzeti Kutatási és Innovációs Ügynöksége (BRIN) egy héttel korábban egy tanulmányban felvetette: egy 2019-ben talált tigrisszőrszál megegyezik a kihaltnak hitt fajtól származó mintákkal.
A Cambridge University Press által közzétett tanulmány szerint egy helyi lakos, Ripi Yanur Fajar a Nyugat-Jáva tartományban található Sukabumi város közelében, egy ültetvényen látni vélt egy jávai tigrist. A falubeli egy kerítésről szedte össze az egyetlen szőrszálat, emellett pedig lábnyomokat és karmolásnyomokat is dokumentált.
A történtek táptalajt adnak annak a feltételezésnek, hogy a jávai tigris még mindig vadon él. Ha ez bebizonyosodik, akkor minden bizonnyal védettnek fogják nyilvánítani. Minden félnek, beleértve a társadalmat is, kötelessége részt venni a populáció megőrzésében
– mondta Satyawan Pudyatmoko, a környezetvédelmi minisztérium tisztviselője.
Az egyetlen hivatalosan is létező indonéz faj, a szumátrai tigris egy egyede
Fotó: Shutterstock
Ha tovább olvasnál! A tasmán tigris lett az első kihalt állat, amelynek RNS-ét kivonták