5 kérdés, amit az ápolónők szerint mindig fel kell tenni az orvosoknak
Shutterstock

5 kérdés, amit az ápolónők szerint mindig fel kell tenni az orvosoknak

Az ápolók szinte az egész napot az orvosokkal töltik, így náluk jobban kevesen ismerik jobban őket. A Business Insider kérdezett meg pár amerikai nővért, hogy mit tanácsolnak azoknak az embereknek, akiknek orvosi segítségre van szüksége. Ugyan a tanácsok az amerikai kórházakat érintik, könnyen átültethetőek itthonra is: a megszólaló nővérek szerint az egyik legfontosabb dolog, amit a betegek tehetnek, hogy a kezelések során kiállnak magukért.

„Miért?"

Nat, egy Massachusettsben dolgozó ápolónő szerint ne féljünk „mindent és bármit" megkérdezni az orvosunktól: szerinte különösen arra ügyeljünk, hogy az orvos világosan elmagyarázza, miért indokolt egy adott intézkedés.

Laura Landro, a Wall Street Journal rovatvezetője az Informed Patient (A tájékozott beteg) című könyv szerzője szerint a betegek az önérdekérvényesítéssel javíthatják egészségügyi eredményeiket.

„Léteznek alternatív kezelési lehetőségek?" 

Anne, egy észak-karolinai ápolónő szerint fontos azt is megkérdezni az orvostól, hogy vannak-e alternatív kezelési módszerek, amelyeket indokolt megfontolni.

Jó példa erre a magas vérnyomással küzdők esete is, akik közül sokan nem kapják meg a megfelelő kezelést, de az is megszokottnak számít, hogy a vírusos fertőzésekre írnak fel antibiotikumokat.

Szakértők szerint, ha tájékozódunk a rendelkezésre álló kezelési tervekről, megelőzhetjük a nem kívánt mellékhatásokat.

„Megkaphatnám a leleteimet egy másik véleményezéshez?"

Az ápolók ugyan nem véleményezhetik nyíltan az orvosok munkáját, de az Insider cikkében azt javasolják, hogy bátran kérjünk egy második szakértői véleményt, ha azt érezzük, nem vagyunk a legmegfelelőbb kezekben.

Sajnos léteznek hanyag, vagy nem túl képzett orvosok is: a Milwaukee Journal Sentinel 2018-as vizsgálata szerint az USA-ban az elavult, hiányos szövetségi adatbázisok lehetővé tették, hogy legalább 500 olyan orvos legyen az országban, akiket már eltiltottak az orvosi hivatás gyakorlásától egy államban, de egy másik államban továbbra is dolgozhat.

„Megkaphatnám az osztatlan figyelmét?"

A legtöbb országban a betegek adatai a digitális térbe került át, ami sokszor a figyelmet is eltereli a hús-vér betegekről. Ha úgy érezzük, hogy az orvos nem hallja meg, amit mondunk, akkor nyugodtan jelezzük neki, hogy szeretnénk, ha egy pillanatra maximálisan ránk, és a problémánkra koncentrálna.

Olvasd el ezt is! Voltak idők, amikor tejet használtak a vérátömlesztéshez

„ Van beleszólásom a kezelésemre?" 


Azok, akik hosszabb ideig a kórházban fekszenek, nem feltétlen lépnek a gyógyulás útjára: a betegek sokszor tehetetlennek érezhetik magukat, sokszor azért, mert fürdeni vagy enni sem tudnak az ápoló jelenléte nélkül.
Ha kórházban vagyunk, kérdezzük meg az orvosunkat, hogy vannak-e olyan feladatok, amelyeket saját magunk is elvégezhetünk, hogy önállóbbnak érezzük magunkat – javasolja az egyik nővér.

Az autonómia egy részének visszaállítása nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy azt érezzük, kézben tartjuk a dolgokat, még ha kórházban is fekszünk.


A figyelmetekbe ajánljuk