kisgyerek lába a mérlegen
Fotó: Shutterstock

​Van egy sokkal jobb mérőszám a testsúly monitorozására, mint a testtömeg-index

Évről évre többet tudunk meg arról, hogy a genetika, az életmódbeli tényezők és a társadalmi tényezők milyen módon játszanak szerepet az egészség, a hosszú élet és a testsúly alakulásában.


A mentális és fizikai wellness sokkal többet jelent annál, minthogy egyszerűen azt tanácsoljuk, hogy „egyél kevesebbet és mozogj többet".

A testtömegindex (BMI) alapján történő értékelés azonban nem bizonyult elég átfogónak. Mégis, a BMI elavult mérőszámát − amely a testsúly és a testmagasság egyszerű egyenlete – veszik figyelembe az egészségi állapotfelméréskor az orvosok, és ez alapján határozzák meg, hogy egy beteg jogosult-e bizonyos kezelésekre – írja az Eating Well.

Ez is érdekelhet: Fogyás diéta nélkül: a módszer, amihez még fogyókúra sem kell

Az International Journal of Obesity című folyóiratban 2016 májusában megjelent tanulmány megállapította, hogy bár több mint 74 millió amerikai felnőttet csak a BMI alapján „egészségtelennek" vagy „egészségesnek" minősítettek, a „túlsúlyos" kategóriába tartozók közel fele és az „elhízottak" 29%-a valójában anyagcsere szempontjából egészséges. Azaz a vérnyomásuk, koleszterinszintjük és vércukorszintjük mind a „normális" tartományba esett.

Ugyanakkor a „normál súlyúnak" tekintettek 30%-a küzdött anyagcsere- vagy szív-egészségügyi problémákkal.

A European Heart Journal 2023. március 22-én megjelent új cikkében részt vevő kutatók úgy vélik, találtak a jobb módszert: úgy tűnik, hogy a derék-testmagasság arány pontosabb becslést ad a szívbetegségek kockázatára.

Ha tovább olvasnál: Így függ össze a testtömeg-index az egészséggel

a p\u00e1ciens der\u00e9k\u00e1tm\u00e9r\u0151j\u00e9t m\u00e9ri egy orvos egy m\u00e9r\u0151szalaggal, az asztalon gy\u00fcm\u00f6lcs\u00f6k

Fotó: Shutterstock

Ahhoz, hogy erre a következtetésre jusson, egy nemzetközi tudóscsoport 8400 olyan ember adatait vizsgálta meg, akiknél szívelégtelenséget és „csökkent ejekciós frakciót" diagnosztizáltak, vagyis olyan állapotot, amelyben a szív nehezen tud elegendő vért pumpálni a szervezetbe. Az eredeti kutatók nyomon követték a betegek testsúlyát, testméretét és a szívbetegségek olyan kockázati tényezőit, mint az életkor, a nemi irányultság, a vérnyomás, a szívműködés.

Ezeket a részleteket és az esetleges szívegészségügyi kimeneteleket vizsgálva a kutatók úgy vélik, hogy a derék-testméret arány a BMI-nél hitelesebben tükrözi a betegség kockázatát. Segíthet megközelíteni a hasi zsír mennyiségét az egészségünkben és hosszú életünkben szerepet játszó létfontosságú szervekben és azok körül, például a májban.

Azoknak, akiknek a legmagasabb volt a derék-testmagasság arányuk − ami azt jelenti, hogy a testközépük közelében nagyobb volt a súlyuk, mint mondjuk a csípőjükön − 39%-kal nagyobb volt a kockázata annak, hogy később szívelégtelenséggel járó komplikációk miatt kórházba kerülnek, mint azoknak, akiknek a testközépük körül alacsonyabb volt a zsírszintjük.

Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi és Gondozási Kiválósági Intézete nemrég azt javasolta, hogy a derék-testsúly arány helyettesítse a BMI-t, és azt javasolják a lakosoknak, hogy tartsák a derékkörfogatát a magasságáuk kevesebb mint felénél.

A BMI rosszul tükrözi a testösszetételt, mert nem az izmokat vagy a zsírt, hanem a testsúly egészét veszi figyelembe

− mondja Dr. Stephan von Haehling, a németországi Gottingeni Egyetem Orvosi Központjának kardiológusa a tanulmányban.

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk