Egy rendkívül ritka állatot, egy óriásszájú cápát sikerült lencsevégre kapnia egy szerencsés búvárnak Tajvan partjainál, ezzel is elősegítve ennek a hihetetlenül különleges fajnak a megismerését.
A legelső óriásszájú cápát 1976-ban, Hawaii partjainál fedezték fel – az eltelt közel öt évtizedben is szinte alig találkozott élő ember ezzel a fajjal. Az óriásszájú cápák ugyanis mélytengeri állatok, amelyek jellemzően 100 méteres mélységben tartózkodnak, és csak nagyon ritkán jönnek fel a felszínre.
Eddig összesen 42 egyedet sikerült felfedezni a fajból, de ennél valószínűleg több található belőlük a bolygón
– írja az IFL Science.
A mostani találkozás épp ezért számít kifejezetten különlegesnek és ritkának, Bee Smith ugyanisépp dokumentumfilmet forgatott az óriásszájú cápákról, amikor egyszer csak megjelent mellette egy konkrét példány.
Amikor először megláttam, fel sem fogtam pontosan, hogy mi történik. Csak a feladatra koncentráltam, arra, hogy jó felvételeket készítsek. Később, a felszínen tudtam csak megélni a boldogságot, amit ez a különleges találkozás okozott. Főleg azért, mert gyerekkorom óta imádom a cápákat
– idézi a portál a dokumentumfilmest.
A prehisztorikus állatokat jellemzően csak a haláluk után fedezik fel a kutatók, miután a partra mossa őket a víz. A legtöbb egyedet egyébként Tajvan partjainál találják, ahol 2020-ban hoztak törvényt az állattal kapcsolatban.
Ennek hatásaként ma már minden halászhálóba került – akár élő, akár halott – óriásszájú cápát vissza kell engedni a vízbe, tilos bármelyik részét felhasználni.