A balatoni cápa: különös videó terjed az interneten

A balatoni cápa: különös videó terjed az interneten

Az elmúlt napokban egy TikTok-videó tartja lázban az embereket, amiben egy rejtélyes cápauszonynak tűnő állati testrész emelkedik ki a Balatonból. A posztot követően az emberek elkezdtek találgatni, hogy vajon tényleg cápáról lehet-e szó, vagy a lencsevégre kapott élőlény csak „jól álcázta magát”. Édesvízi cápák ugyan léteznek, de a balatoni nyaralás során nekünk biztosan nem kell aggódnunk. De akkor mégis mi lehet?

Bár egy tóban pancsolva a legkevésbé sem számítunk arra, hogy egy hatalmas cápába botlunk, léteznek olyan cápák, amik meglepően jól alkalmazkodtak az édesvízi élethez. Erre remek példa a 3,5 méter hosszúra növő bikacápa – írja a Drive.

Ez is érdekelhet: Balatoni retró – nosztalgia a magyar tengeren

Annak a cápának nagyon nehéz dolga van, amelyik el akar jutni sósvízi élőhelyéről a Balatonra

– mondta Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, majd hozzátette:

Nem csak egy vállalhatatlanul hosszú utat kellene megtennie, de az édesvíz sem tenne túl jót az egészségének. Röviden: a cápa nem él meg az édesvízben, azaz teljesen kizárt, hogy a cápáknak bármelyik fajtája megjelenjen a Balatonban.
De akkor milyen állat szerepel a felkapott TikTok-videón?A balatoni cápa híre már nem először röppen fel, ez olyan tévhit és legenda, mint a balatoni hekk. Ami a felvételen látszik, az valószínűleg egy hibrid busa fajta, amelyek 40-50 kilogrammosak és közel 30 évesek. Testhosszuk elérheti a másfél métert is. A hibrid busát a hatvanas években kezdték el telepíteni a Balatonba

– magyarázta Szári.

Olvasd el ezt is! Horvátország vs. Balaton – melyik az olcsóbb?

Az ilyen hibrid busák teljesen tájidegen fajok, és a Balatonban nem képesek szaporodni, ezért lehet, hogy alig találkozunk velük. A szakember elmondása szerint a halak tudatos szaporítással kerültek a tóba, a halászok most arra várnak, hogy a természet és az idő végezze a dolgát.

Azonban egyes cápák nem csak a sós vízben képesek életben maradni. A bikacápák például kiválóan eléldegélnek az édesvizekben is: májuk ugyanis olyan fejlett, hogy képes alkalmazkodni a környezet sótartalmához. Gyakran folyókon felfele is képesek úszni, a közelmúltban pedig a leghíresebbé egy ausztráliai eset vált. Ezek az egyedek egy golfpályán található tóban 17 évig éldegéltek.

Mivel az állat eléggé jól mozog a sós- és az édesvizek között, ezért már csak a nagy számok törvénye alapján is jóval többször találkozik emberekkel, mint a legtöbb társa. Emiatt sajnos halálos incidensekért is többször felel. A bikacápa hossza a 3,5 métert is elérheti, súlya pedig akár háromszáz kilogrammot is meghaladhatja.

A figyelmetekbe ajánljuk