Bár az élsportolókkal kapcsolatosan sokunknak a túlhajtás juthat az eszébe, egy új tanulmány teljesen ellentmond ennek az állításnak. A vizsgálat szerint ugyanis az olimpikonok szervezetei még időskorban is sokkal strapabíróbb.
A májusban közzétett elemzés azon első 200 sportoló közegészségügyi adatait vizsgálta, akik az 1950-es, 60-as és 70-es években elsőként futottak le egy mérföldet – közel 1,6 kilométert – 4 perc alatt.
A kanadai és ausztrál kutatócsoport szerint ezek a profi futók átlagosan majdnem 5 évvel tovább éltek, mint az átlagnépesség.
Az eredmények ellentmondanak annak a nézetnek, hogy a túl sok testmozgás hosszú távon negatív hatással van az egészségre.
Ez is érdekelhet: 4 dolog, amit jó lett volna tudnom, mielőtt elkezdtem rendszeresen futni
Fotó: Shutterstock
Egyes tudósok szerint a maratonokon, hosszútávú kerékpározásban vagy triatlonban részt vevő, nagy intenzitású sportolók életmódja indokolatlanul megterhelheti a szívüket, és ezáltal nagyobb veszélynek teheti ki őket a korai halálozás szempontjából.
2022-ben egy harvardi tanulmány azonban megállapította, hogy azok, akik az ajánlottnál többet mozognak, 30 százalékkal csökkenthetik halálozási kockázatukat
– ez 10 százalékkal több, mint azoknál, akik civilként aktív életmódot folytatnak.
Ezt is nézd meg! A NASA asztronautái az Nemzetközi Űrállomáson tartanak olimpiát – videó!
A tanulmány szerint azok a sportolók, akik 4 perc alatt voltak képesek teljesíteni egy mérföldet, egyedülálló populációt alkotnak, akik köztudottan a maximumra hajtották légzőszervi, szív- és érrendszeri, anyagcsere- és mozgásszervi rendszerüket – ez pedig úgy tűnik, előnyükre vált.
Bár a futók többségénél nem tudtuk meghatározni a halál okát, a Tour de France kerékpárosokról és az olimpikonokról beszámoló tanulmányok azt sugallják, hogy a hosszú életre gyakorolt hatásokat elsősorban a szív- és érrendszeri, valamint a rákos halálozás csökkent arányának köszönhető
– írták elemzésükben a kutatók.
Forrás: Sciencealert