2019-ben óriási tűzvész pusztította el a Szajna partján fekvő Notre Dame egy részét. A székesegyház felújítása során régészeti munkálatokat is végeztek és ennek során akadtak rá a nem mindennapi szarkofágra.
A portál szerint az ólomsírt a templom főhajója alatt, Antoine de la Porte főpap maradványai mellett találták meg. A benne található csontokat több mint két éven keresztül vizsgálták a szakemberek, mire sikerült teljes bizonyossággal megállapítani, hogy kinek a maradványai fekszenek a sírban.
A Live Science – a helyi kutatókra hivatkozva – azt írja, hogy
az ólomszarkofágban Joachim du Bellay, reneszánsz francia költő fekszik.
A Toulouse Egyetemi Kórház munkatársai a csontok vizsgálata után megállapították, hogy az elhunyt férfi csonttuberkolózisban, valamint krónikus agyhártyagyulladásban szenvedett és minden bizonnyal rengeteget lovagolt.
Dr. Éric Crubézy, szakértő szerint a megtalált csontokból nyert információik mindenben megfelelnek annak, amit Joachim du Bellay-ról tudunk.
A portré minden kritériumnak megfelel. Tudjuk róla, hogy kiváló lovas volt és mindkét betegségben szenvedett, amiket többször megemlít a verseiben is. Közel állt a királyi családhoz és pápához egyaránt.
Az 1522-ben, Anjouban született költő élete során sokáig élt Rómában és Párizsban, miközben a francia reneszánsz egyik legtermékenyebb alkotója volt. A férfi személyazonosságáról egyébként nincs mindenki meggyőződve. Egyes szakemberek azt állítják ugyanis, hogy a csontok izotópvizsgálata során az derült ki, hogy a férfi Párizs vagy Lyon környékén nőtt fel, nem pedig Anjou közelében.