A földi életformák számára továbbra is rengeteg kihívást jelent a világűrben tapasztalható mikrogravitáció. Egy nemrégiben végzett kutatás során egerek töltöttek el 37 napot a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), hogy alaposabban megismerhessük, pontosan milyen hatással van a csontokra és a szervezetre a súlytalanság.
Az IFL Science számol be arról a kísérletről, melynek során Rukmani Cahill és kollégái egyszerre vizsgálták azokat az egereket, amik az ISS fedélzetén tartózkodtak és azokat, melyek a Földön maradtak.
Ez is érdekelhet! A NASA asztronautái az Nemzetközi Űrállomáson tartanak olimpiát – videó!
A mindössze 37 napos kísérlet során azonban elképesztő változásokat vettek észre azokon az emlősállatokon, akik ki voltak téve a súlytalanságnak.
A leglátványosabb változás az állatok csontszerkezetében állt be:
az űrbéli egerek ugyanis rendkívül sokat veszítettek a csontsűrűségükből, leginkább azokon a részeken, melyek a tömeg megtartásáért felelnek.
Az ISS fedélzetén tartózkodó egerek gyorsan veszítettek a csontsűrűségükből
Photo by Wolfgang Hasselmann on UnsplashEz elsősorban az egerek combcsontját érintette, ahol a földi társaikhoz képest látványosan több tömeget vesztettek azok az állatok, akik az ISS fedélzetén tartózkodtak.
Ráadásul, a világűr hatásainak kitéve ezeknek az állatoknak a csontjai több helyen is lyukassá váltak. A kutatók szerint azonban ezt nem valamiféle sugárzás okozta, ugyanis a lyukak nem a csont külső rétegeitől indultak befelé, hanem éppen fordítva.
A vizsgálat szerint tehát a csontok gyengülése az űrben csak és kizárólag a súlytalanságnak köszönhető, a folyamatban nem játszik szerepet semmiféle űrbéli sugárzás.
Ezt is olvasd el! Az ELTE kutatásából kiderül, miért gondolnak magukra szülőként egyes kutyatartók
A portál emlékeztet, hogy a folyamatot embereknél is megfigyelték már és azt találták, hogy az űrben töltött minden egy hónap után a súlyt hordozó csontok sűrűsége legalább egy százalékkal csökken. Ez látványos csökkenést jelent és azt eredményezi, hogy