1965. április 3-án a NASA fellőtte a Systems for Nuclear Auxiliary Power 10A (SNAP10A) nevet viselő nukleáris elektromos meghajtórendszerét, mely az Egyesült Államok történetében az első és azóta is egyetlen ilyen típusú űreszköz volt. A pályára állítás során a hajtóművet egy világűrben működő atomreaktor táplálta. Közel 60 évvel később az USA ismét hasonló szerkezetet küldene az űrbe.
A SNAP10A-t 1965-ben úgy tervezték meg, hogy legalább 500 wattot legyen képes leadni minimum egy évig, de jobb esetben hosszabb ideig is. Végül mindösszesen 43 napig működött, mielőtt leállították az Agena űrszonda hibája miatt.
Ezt is olvasd el! Áttörés: a tudósok először sugároztak napenergiát az űrből a Földre
Hasonló űrszerkezetet a NASA irányítása alatt eddig még nem jutattatak az űrbe, az amerikai légierő kutatólaboratóriuma azonban most úgy határozott, hogy 33,7 millió dollár – közel 11 milliárd forint – értékben egy új nukleáris űrhajót kíván finanszírozni. A projektet JETSON-nak nevezték el.
Bár a legpraktikusabb egy napelem-meghajtású űrhajó lenne, az ehhez szükséges technológia azonban még nem létezik. Pedig, ha sikerülne összehozni, akkor annyi energiát lehetne kinyerni a Napból, amely akár egy Naprendszeren belüli úthoz is elég lenne.
A NASA ezért azt reméli, hogy az atomenergiával működő űrhajók jelentik majd a megoldást a hosszabb űrutazások kérdésében.
Fotó: Shutterstock
A programban részt vevő Lockheed Martin sajtóközleménye szerint a napelemek körülbelül hat villanykörte értékű energiát képesek termelni. A JETSON viszont egy hasadási reaktor segítségével termel majd hőt, ezt követően pedig Stirling-motorokba továbbítva, 6 és 20 kilowatt közötti villamos energiát lesz képes létrehozni – írja az IFLScience cikke.
Ez is érdekelhet: A Holdba csapódó kínai űrszemét egy rejtélyes csomagot szállított magával
A vállalat szerint ez négyszer akkora teljesítmény, mint a hagyományos napelemes rendszereké, ráaádul nincs is szükségük folyamatosan napfényre.
A projekt jelenleg az előzetes tervellenőrzési szakaszban van, remélhetőleg viszont hamarosan már a tervezési fázisba lép majd át.